Michal Hudák oslavuje druhé Vianoce. Toto je ich rodinný recept na rusínske pirohy, ktoré chutili aj Japoncom
Dobré noviny
Dobré noviny

Michal Hudák oslavuje druhé Vianoce. Toto je ich rodinný recept na rusínske pirohy, ktoré chutili aj Japoncom

Zapíšte si recept na tradičné rusínske jedlo.

Tatarčane pirohy / Michal Hudák — Foto: TASR

Zábavač a moderátor Michal Hudák je hrdým Rusínom. Tí neslávia Vianoce 24. decembra. Štedrý deň, respektíve „Svjatyj večur“ podľa juliánskeho kalendára pripadá na 6. januára, a preto oslavujú práve dnes. Michal Hudák v minulosti priznal, že Vianoce oslavuje dvakrát.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/tvjoj/photos/bc.AbpzA4S4SHmUX_2XL5u6e-GiR0-MloAgHkzJ7qJPjlq4g0DPtAKBQfgyWtu16LUYHBGu6QAtocR-1jEANTuQz6cKvC1xpHcOUIrr3XKNqkkI636Ne9M6s9bbSA01fIZnKsWfzUCa6KVI4kRsCtFBb5_5/2985300118159261/?opaqueCursor=AbpNGhEe1HQeryDs5KSHc1kuwiGqLnIQ5f5UJj2HOib-2Ukhtv6HMSX8axrcGSEADBpM5I4L08CSqyaK1wcGOyaYLvyCI-F1j_X8-rxww-USNQF1UU8nXoVGpZ1MqpFBXZH8gWn66-WSG232d_EixLvjLFwA4o_wqjImUDJavuwvNIq3cH9aUkJiv_QMu-NCbXmwYMqf0ee0Qhp8-Ddrp7wjPPhF6dQ7QxYKasCnPSpqqZqaHZOjYbtndI9i61ZjevuTcUDiUyWTAnjETEbZ-wMWlh_s0CsBY-gdkoqPgNcMuXhqZv35LF2Xmf6f-aJ3HUNCowIZJviA2kOcpCyQxoHOd3VklzXQhEhMhmUxSTUGq5ml24u3SwBp9BTWo0p2A_2e1-mjSdNXgYXAvV_dGsLTBE_aVI2N6Epgi8SdL9ZYOuqDCR2y6XfEMsGzkS0t_XuiKWg58WvTVw3z8hGmCoE02AT2gpTFgHmrYA2p1r8vM7O1b5ZUusEFGMCQtbBLNshi98ipQqrpV_K6JMWAXqAGPvts8tUjryNgZqpUpBrUjm4g4zmm1B-X3lQlUS5LoUzenvh-9jPqXTRnq_F75TmI

Na druhé Vianoce nikdy nezabudne

„Okolie je doslova presýtené a nasiaknuté vianočnou atmosférou a bolo by čudné pre moje deti, keby 24. decembra zrazu nechodil Ježiško a nenosil darčeky a ja by som im vysvetľoval niečo o princípoch juliánskeho kalendára,“ hovoril pre TASR Hudák, ktorý oslavuje Vianoce 24. decembra, ale aj začiatkom januára, kedy si zase pripomína pravoslávne sviatky. 

„Každý rok si Vianoce podľa juliánskeho kalendára symbolicky pripomenieme. Niekedy sa oslavujú vo väčšom rozsahu, ako napríklad tohto roku, inokedy, keď sme ďaleko od seba, tak si aspoň zavoláme. To je to minimum. Žiadny rok si nezabudneme tieto Vianoce pripomenúť,“ spomínal pred rokmi pre Korzár. Na pravoslávne Vianoce Hudákov otec zvykol variť slané pohánkové pirohy zvané tatarčane. 

Tatarčane pirohy varil aj pre Japoncov

„Môj otec vo všeobecnosti výborne varí, on z tej pohánky vymýšľa všeličo dobré, dokonca má jeden kávový mlynček, ktorý je určený len na mletie pohánky. On si to pomelie na presnú hrúbku, ako chce. Aj s tými otrubami, so šupkami, len jemne preosieva,“ spomínal na otca, ktorý náhle odišiel v októbri 2021. Michal Hudák starší bol vychýreným kuchárom a jeho povestné tatarčane pirohy pripravoval aj pre Japoncov. 

„Môjho otca potom zavolali do Japonska variť a vymýšľať recepty z pohánky. Pretože tam, kde sa nedarí ryži, darí sa pohánke, len ju nevedia spracovávať. Otec ich učil, čo z nej variť – od kaše cez placky až po pirohy. Neskôr vysvitlo, že bol v partii, kde padali mená najslávnejších michelinovských kuchárov. A medzi nimi môj otec,“ spomínal Michal Hudák na otca, ktorý v minulosti prezradil recept na vychýrené pirohy.

Recept na chutné pirohy od Hudákovcov

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…