Stredoškoláčka predstierala tehotenstvo, aby zistila, čo o nej ľudia budú hovoriť. Potom odhalila pravdu
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Stredoškoláčka predstierala tehotenstvo, aby zistila, čo o nej ľudia budú hovoriť. Potom odhalila pravdu

Študentka prinútila mladých aj dospelých zamyslieť sa nad sebou.

Zo školského projektu sa stal film. — Foto: Youtube: ABC News

Keď mala Gaby Rodriguezová sedemnásť rokov, podarilo sa jej presvedčiť takmer všetkých ľudí v jej okolí, že neplánovane otehotnela. Šesť mesiacov sa na chodbách svojej strednej školy pohybovala so stále rastúcim bruškom a dobrovoľne sa vystavila tlakom, nenávisti i bolestným komentárom, ktoré prichádzali dennodenne a bez prestávky.

Školský projekt

Fingované tehotenstvo sa v jej hlave nezrodilo len tak. Gaby bola v ročníku, v ktorom celá trieda dostala za úlohu vymyslieť si vlastný projekt. Mali na ňom pracovať celý rok. Tehotenstvo mladého dievčaťa ešte pred dovŕšením dospelosti mal byť práve jej sociálnym experimentom, ktorý mal ukázať stereotypy, ale aj všetky spoločenské tlaky, ktorým mladé budúce mamičky čelia.

Trvalo jej niekoľko dní, kým na projekt dostala súhlas od riaditeľa školy. Nenechala si to však celkom pre seba. Povedala to mame, priateľovi a najlepšej priateľke. Všetci ostatní, vrátane učiteľov, spolužiakov, súrodencov, zvyšnej rodiny, ale aj rodičov jej priateľa žili pol roka v domnienke, že sedemnásťročná Gaby bude čoskoro mamou.

„Musela som klamať svojim synom aj dcéram. Keď sme im oznámili, že je tehotná, nezmohli sa na viac ako iba na: Čože?“ spomínala študentkina mama Juana v rozhovore pre ABC News.

Foto: Youtube: Simon & Schuster books

Dôkladné maskovanie

Gaby v počiatkoch svojho „tehotenstva“ začala nosiť voľnejšie oblečenie. S pribúdajúci týždňami si pod šaty vkladala falošné bruško. Vyrobila si ho sama z bavlnenej prikrývky a spevnila drôtom. Počas celých mesiacov si viedla dôkladné poznámky o všetkom, čo sa doma alebo v škole dialo. Zapisovala si každú jednu vetu, ktorú jej niekto povedal do očí, ale aj to, čo sa o nej hovorilo iba poza jej chrbát. Tŕpla pri každej žiadosti, keď ľudia chceli pohladkať jej tehotenské bruško. Nikto podvod neodhalil.  

Mladá žena dokázala mesiace čeliť tlaku, sociálnej izolácii, ale aj ponižovaniu. Svoj experiment však dotiahla do konca. „Najviac klebiet sa týkalo toho, že som nezodpovedná. Že sa nikdy nedostanem na vysokú školu, ale mnohí tvrdili aj to, že to odo mňa čakali, že otehotniem ešte na strednej. Väčšina si myslela, že som si zaručene zničila život,“ zhrnula. Očakávania z toho, že porodí svoje prvé dieťa ešte počas strednej školy, vychádzali zo stereotypných predstáv. Aj jej mama a aj sestry totiž otehotneli v mladom veku a ona mala byť presne ako ony. „Boli chvíle, keď som si ho chcela strhnúť dole a mať pokoj. Nevládala som to už absorbovať,“ vravela pre New York Post.

Gaby s priateľom. Foto: Youtube: Simon & Schuster Books

Bál sa bitky od bratov

Jednoduché to nemal ani jej priateľ. Ten mal v čase experimentu dvadsať rokov a s Gaby tvorili tri roky pár. Spoznal ju na športovom zápase, keď bola ešte prváčka. „Myslel som si, že sa úplne zbláznila. Najviac som sa bál, že sa dostanem do problémov s jej bratmi a ja som naozaj nechcel mať s nikým ťažkosti,“ spomínal jej partner. Jeho rodičia celé mesiace mysleli len to, že to bude chlapec. Jorge však svoju polovičku vo všetkom podporoval, lebo videl jej odhodlanie i to, že projekt chce naozaj dobre spracovať. Gaby v rámci svojej práce oslovila aj dvoch tútorov z pôrodníckych kliník, ktorí jej pomáhali.  

Dva mesiace pred koncom školského roka a tesne pred záverečným plesom, vyšla pred celou školou s pravdou von. Postavila sa na pódium v spoločnej sále a pred všetkými si strhla svoje falošné brucho. Spolužiakom aj učiteľom zhrnula všetko, čo sa o nich za posledné mesiace dozvedela. Mnohí odchádzali so slzami v očiach po tom, čo si vypočuli, akí k nej boli krutí. 

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…