Dobré noviny
Ľúbite si pospať? Vedci odhalili, kto patrí k najväčším spachtošom na svete. Reč je aj o Slovákoch
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Ľúbite si pospať? Vedci odhalili, kto patrí k najväčším spachtošom na svete. Reč je aj o Slovákoch

Na dĺžku spánku vplýva viacero faktorov.
Na dĺžku spánku vplýva viacero faktorov. — Foto: Unsplash

Štúdie sa zúčastnilo viac ako 730 000 ľudí zo šesťdesiatich troch krajín. 

To, že dlhodobá nespavosť či nekvalitný spánok má výrazný vplyv na naše zdravie, už dávno vieme. Vedci z Londýnskej univerzity si však na spánok posvietili ešte lepšie. Štúdia, ktorej sa zúčastnilo viac ako pol milióna účastníkov, odhalila, ako sa menia spánkové vzorce v priebehu života. Známe už je aj to, kto patrí k najväčším spáčom sveta.

Množstvo spánku ubúda

Ako informuje Londýnska univerzita, do výskumu pribrala 730 187 účastníkov zo 63 krajín sveta. Výsledok odhalil, že spánok má veľký vplyv na zdravie, duševnú pohodu, kognitívne schopnosti a kardiovaskulárnu kondíciu. Jeho nedostatok sa pritom prejavuje najmä u ľudí vo veku od 33 až 54 rokov. Pokles spánku v strednom veku môže byť podľa vedcov spôsobený požiadavkami na starostlivosť o deti či vysokým pracovným nasadením.

„Predchádzajúce štúdie našli súvislosť medzi vekom a trvaním spánku, ale naša je prvou veľkou štúdiou, ktorá identifikuje tieto tri odlišné fázy v priebehu života. Zistili sme, že na celom svete spia ľudia v polovici dospelosti menej, ale priemerná dĺžka spánku sa medzi regiónmi a krajinami líši,“ uvádza profesor Hugo Spiers, ktorý rozsiahle bádanie viedol.

Najväčší spáči

Štúdia tak odhalila aj zaujímavý rebríček najväčších spáčov. Podľa zistených údajov najviac spánku si doprajú ľudia vo východoeurópskych krajinách ako Albánsko, Slovensko, Rumunsko a Česká republika, ktorí uvádzajú 20 – 40 minút spánku navyše za noc.

Najmenej si, naopak, pospia v krajinách juhovýchodnej Ázie, a to vrátane Filipín, Malajzie a Indonézie. Menej spánku majú aj ľudia v krajinách, ktoré sú bližšie k rovníku.

 

Už ste čítali?