Dobré noviny
Petrovi učarovali banícke tradície. Vďaka jeho zručnostiam vyrástol v Banskej Štiavnici svetový unikát
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Petrovi učarovali banícke tradície. Vďaka jeho zručnostiam vyrástol v Banskej Štiavnici svetový unikát

Rezbár so svojím unikátom
Rezbár so svojím unikátom — Foto: reprofoto Youtube Iná liga, TV Hronka / Banskoštiavnický betlehem

Banskoštiavnický betlehem je najväčší pohyblivý betlehem z dreva na svete.

Keď sa s kamarátmi vo voľnom čase pustil do vyrezávania dreveného betlehemu, myslel si, že skončí ako hŕba dreva niekde v šope. Z milého projektu Petra Chovana sa však v priebehu rokov stala atrakcia, ktorá je svetovým unikátom. Ako prezradil pre Nový Čas, banskoštiavnický betlehem je totiž najväčší pohyblivý betlehem z dreva na svete.

„S kamarátmi sme začali s výrobou tohto môjho projektu v roku 2007," prezrádza rezbár, ktorého k projektu inšpirovali nielen Vianoce, ale aj návšteva obľúbeného betlehemu v Rajeckej Lesnej. Hoci si pôvodne myslel, že jeho nadšenie rýchlo vyprchá, nápadov má stále na rozdávanie. „Rád na dielach pracujem dlhé roky. Preto z toho vznikol najväčší pohyblivý a čisto drevený betlehem na svete, pričom s jeho budovaním som ešte neskončil,“ dopĺňa Peter.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1521042271528186&set=pb.100067764154434.-2207520000.

Hoci drevené dielo zobrazuje aj samotný biblický motív, narodenie Ježiška, v banskoštiavnickej verzii sa mu okrem troch kráľov prišiel pokloniť aj zástup baníkov. Práve ich život, prácu, tradície či zvyky unikátny betlehem návštevníkom približuje. „Spodnú časť tvoria permoníci ako vládcovia podzemia, potom sú tu zobrazené spôsoby dobýjania rudy, spracovania rudy,“ opísal pred časom svoje dielo Peter. Stredná časť zas znázorňuje povrchovú ťažbu, ryžovanie zlata, premývanie rudy, či napríklad vyvážanie tohto nerastu z bane. Nad týmito motívmi sa vyníma aj samotná panoráma Banskej Štiavnice s jej dominantami a najznámejšími stavbami.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1553398044959275&set=pb.100067764154434.-2207520000.

Ako Peter dlhé roky avizuje, nekončí. Hneď po sviatkoch sa chce opäť pustiť do práce a na budúcu sezónu si pre návštevníkov pripraviť novinky„Teraz plánujem vyrobiť tajchy, v ktorých by cirkulovala voda. Malo by ísť o sieť vodných diel, resp. nádrží Richňava, Bakomi, Vindšachta a Evička, ktoré sú navzájom prepojené. Tie by boli aj v mojom betleheme, a to na jeho ľavej strane,“ dopĺňa na záver svoje plány.

Už ste čítali?