Dobré noviny
Z pôrodnice odchádzala plná hnevu a sklamania. Vďaka Daniele teraz východniarky rodia v lepších podmienkach
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Z pôrodnice odchádzala plná hnevu a sklamania. Vďaka Daniele teraz východniarky rodia v lepších podmienkach

Daniela Barňáková
Daniela Barňáková — Foto: Archív: Daniela B./ Pexels.com

Prešovčanky už privádzajú deti na svet v lepších podmienkach.

Prešovčanka Daniela Barňáková je mamou štyroch detí. Hoci pôrody boli skutočne bez problémov, rešpektujúci pôrod zažila až pri treťom. Po nepríjemných skúsenostiach z dvoch pôrodov, ktoré úplne neodzrkadľovali najnovšie lekárske odporúčania, sa rozhodla sama prispieť k zmene. Ženy v Prešove preto dnes privádzajú svoje deti na svet v lepších podmienkach.

Hnev a sklamanie ju sprevádzali roky

Daniela Barňáková sa už pred prvým pôrodom veľmi svedomite pripravovala. Mala aj vlastné očakávania, ktoré sa snažila s nemocnicou prediskutovať ešte skôr, než došlo k samotnému pôrodu. „Veľmi mi záležalo na tom, aby ma od dieťaťa po pôrode neoddelili, ale umožnili mi kontakt kožu na kožu bezprostredne po pôrode dve hodiny. V roku 2014 s tým v Prešove nemali veľa skúseností a nebola to bežná prax,“ spomína v rozhovore pre Dobré noviny.

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove.
Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove. Foto: TASR/František Iván

Nakoniec to dopadlo tak, že kontakt koža na kožu jej umožnili iba 40 minút. Bábätko jej potom odobrali a oddelili od nej na ďalšie dva dni – bez akéhokoľvek dôvodu. Svoje dieťa si k sebe pýtala veľakrát. Aj samotný pôrod bol poznačený zbytočnými zásahmi a medikamentmi, ktoré si ešte v tej dobe nevedela dobre vyargumentovať. „Bola som vďačná jedine za to, že mi neurobili nástrih hrádze. Z pôrodnice som odchádzala s pocitmi sklamania, hnevu a tie sa vo mne vynárali ešte roky po pôrode,“ vraví Daniela. To, ktoré práva rodičky nemocnica v jej prípade porušila, vedela pomenovať až neskôr, keď sa touto problematikou začala hlbšie zaoberať.

Pri druhom tehotenstve si zvolila úplne inú pôrodnicu. Tam bol kontakt koža na kožu rutinnou záležitosťou, ako aj pobyt s dieťaťom okamžite po pôrode. Deti nedokrmovali fľašou a vyšetrenia novorodenca prebiehali za prítomnosti matky. „Konečne som sa cítila slobodne a mala som pocit, že dieťa je skutočne moje. V prvom prípade som mala pocit, že dieťa patrí pôrodnici a ja o ňom nerozhodujem,“ vysvetľuje. Počas pôrodu však aj v tomto prípade došlo k porušovaniu jej práv ako rodičky a na dané výkony nezískali jej informovaný súhlas.

Foto: Iniciatíva žien Prešov

Zmena vo vlastných rukách

Po druhom pôrode sa už dala na dráhu aktivizmu a rozhodla sa sama konať tak, aby posilnila dodržiavanie práv žien pri pôrode v prešovských nemocniciach. Oslovila pár žien vo svojom okolí, pričom tie sa k dobrej myšlienke ochotne pridali.

Na tretí pôrod už do nemocnice prišla s plným vedomím svojich práv a aj informáciami k podpore fyziológie pôrodu. V nemocnici ju poznali, pretože o svojich návrhoch na zlepšenie starostlivosti s nimi komunikovala už predtým. „Pôrod a aj následná hospitalizácia dopadli podľa mojich očakávaní, s dodržiavaním informovaného súhlasu a aj odporúčaní odborných spoločností,“ dodáva Daniela. Situácia v prešovských pôrodniciach bola pritom vtedy taká, že ženy, ktoré hľadali zdravotnú starostlivosť postavenú na aktuálnych poznatkoch medicíny a ktorá by ich rešpektovala, radšej cestovali do iných miest.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…