Nemožné, hovorili pochybovači. Východniarka Anna prešla ako prvá žena Európu cez vrcholky hôr
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Nemožné, hovorili pochybovači. Východniarka Anna prešla ako prvá žena Európu cez vrcholky hôr

Manželia dorazili do cieľa v Cabo Fisterra pred vyše týždňom.

Lašanovci spoznali Európu netradičným spôsobom. — Foto: Facebook Matúš Lašan

Hoci ich dobrodružný plán pred siedmimi mesiacmi označovali za nemožný, 31-ročný lekár Matúš Lašan s manželkou Annou verejnosť presvedčili o opaku. Mladým dobrodruhom z východoslovenskej dedinky Rozhanovce stačilo len 222 dní, aby prešli Európu cez vrcholky hôr. Aby toho nebolo málo, zdá sa, že Anna je prvou ženou a Matúš tretím mužom, čo prešli Európu takýmto horským spôsobom.

Na narodeniny celkom zabudli

„Zvládli sme to! Dorazili sme do Cabo Fisterra, kde sa končí naša výprava pešo horami Európy. 6330 kilometrov za 222 dní od Čierneho mora až k Atlantiku," prezradil fanúšikom na sociálnych sieťach Matúš bezprostredne po tom, čo spolu s manželkou dorazili do vytúženého cieľa.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/lasan.matus/posts/pfbid0ZCEQNRE3dktjB4jyv63F2JqSPJsEbb1zJCmitbn5m7jTwJ38WZUJ5mq3vMZTignAl

Na svojej sedemmesačnej ceste napokon nastúpali vyše 274-tisíc výškových metrov, teda viac ako majú slávna Pacific Crest Trail či Appalachian Trail dokopy a na cestách po hrebeňoch hôr zažili podľa zápiskov asi všetko. Ustáli nekonečné búrky, 28-krát prekročili hranice, zjedli 1560 tyčiniek a dokonca zachránili psíka.

Hoci netradičnú skúsenosť hodnotia kladne, čo im dala do života, ukáže až čas. „Na predchádzajúcich cestách sme sa naučili, že nám to dôjde až neskôr. Čo presne nám tá cesta dala, ukáže to čas. No cieľom je byť aj na konci každého dňa šťastný, a to sa podarilo,“ prezradil Matúš v rozhovore pre Rádio Košice a doplnil, že na ceste dokonca zabudli na svoje vlastné narodeniny. „Zabudli sme na ne, lebo sme ani nevedeli, aký je dátum. Došlo nám to neskôr. Oslávili sme to však dodatočne dobrým jedlom,“ zasmial sa Matúš pri milej spomienke.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=693551445252977&set=pb.100037943841883.-2207520000.&type=3

Nie je to o nás, ale o krajine

Okrem zážitkov si z ciest odniesli aj množstvo fotografií a videí, pre ktoré sa na náročnú trasu pôvodne vydali. „Našou filozofiou je, že veľmi radi ukazujeme krajinu, ktorou prechádzame a keď o nej zistíme aj niečo nové, čo nás baví, radi to pridáme. Je to menej o nás," prezradil nadšene rádiológ. Spolu so svojou polovičkou preto cestu poctivo dokumentovali a fanúšikom dlhé mesiace prinášali nielen zážitky, ale aj unikátne zábery.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=823072932300827&set=pb.100037943841883.-2207520000.

Ako ďalej dobrodruhovia v rozhovore prezradili, priemerná denná vzdialenosť, ktorú prekonali, bola 32,46 km. Počas putovania zažili aj takmer 15 hodín iba na nohách, spotrebovali dokopy 12 tričiek, 10 párov topánok a bez sprchy museli vydržať najdlhšie 8 dní. Najvyšší bod, ktorý na svojej trase dosiahli, bol rakúsky Wildgrat vo výške 2971 m n. m.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…