Dobré noviny
O siroty s HIV sa starali manželia z Oravy, ktorí prišli o vlastné bábätko: Vedia sa podeliť aj o malý keksík
Tímea Gurová
Tímea Gurová

O siroty s HIV sa starali manželia z Oravy, ktorí prišli o vlastné bábätko: Vedia sa podeliť aj o malý keksík

Afrika im v mnohých apektoch otvorila oči.
Afrika im v mnohých apektoch otvorila oči. — Foto: Archív: Kosmeľoví

Ivana a Silvester Kosmeľoví strávili v Afrike šesť mesiacov.

Mali po škole, zarezávali v prvých zamestnaniach a užívali si mladomanželské chvíle. Potom však nastala situácia, ktorá radostnými momentmi úplne otriasla. Ivana a Silvester Kosmeľoví pochopili, že ich život zasiahnu úplne iné plány, s ktorými dovtedy nerátali. „Po pár mesiacoch v manželstve sme prišli o bábätko a zároveň sme sa od lekárov dozvedeli, že mať nejaké v budúcnosti bude pre nás náročné. Toto úplne zmarilo naše predstavy, ktoré sme pri vstupe do manželstva mali,“ spomína Silvester Kosmeľ v rozhovore pre Dobré noviny na chvíle, keď pochopili, že ich život sa bude aspoň nateraz uberať úplne iným smerom.

Deti, ktoré lásku nezažívajú  

Silvester pracoval ako programátor, manželka Ivanka bola technická účtovníčka. Osobne sa poznali s niekoľkými ľuďmi, ktorí sa v živote vybrali na misiu do chudobných kútov sveta a boli pre nich veľkou inšpiráciou. „Obaja sme cítili, že ak sa nemáme starať o vlastné deti, tak sa radi postaráme o deti, ktoré rodičovskú lásku pravdepodobne nikdy nezažijú,“ hovorí Ivanka. Práve v tomto období so dostali k inzerátu, ktorý hľadal dobrovoľníkov na šesťmesačný pobyt do Ugandy. Bol tam sirotinec plný detí s diagnózou HIV. Dávalo im to zmysel. Zanechali svoje doterajšie životy, prácu aj rodinu a onedlho už sedeli v lietadle smerom do Afriky.

Foto: Archív: Kosmeľoví

V centre Gift of Love sa nachádza 55 HIV pozitívnych detí vo veku od 4 do 20 rokov. Všetky z nich sú úplné siroty alebo polosiroty a spája ich to, že väčšinu svojho života strávia práve tu - bez rodiny, bez rodičov. Niektoré z nich sa k rodičom dostanú len na pár týždňov v období Vianoc. V centre je tiež škôlka, ktorú navštevuje 106 detí aj z okolia. Asi 40 školákov skončilo učňovský kurz – krajčírsky alebo stolársky. V centre sa nachádza aj šesť sociálnych pracovníkov, ktorí sa starajú o projekt Adopcie na diaľku. Prispievatelia zo Slovenska takto financujú vzdelanie viac ako 600 deťom z okolia.

V jednej triede aj sto detí

Silvester mal na starosti dokumentáciu a snažil sa svoje znalosti informatika využiť na zlepšenie chodu centra. Poobede sa už venoval deťom, hlavne stredoškolákov doučoval matematiku a informatiku. Ivana sa zas venovala hlavne najmenším v škôlke, žiačkam v krajčírskej dielni a vymýšľala rôzne aktivity pre školákov a škôlkarov. Pre dievčatá z dielne chystala i rôzne návody a strihy, čo všetko by mohli v praxi vyskúšať a ušiť.

„Na rozdiel od nás tieto dievčatá nemajú prístup k internetu či časopisom. Nemajú odkiaľ čerpať inšpiráciu. Aj deti v škole to majú náročné, keďže ich je bežne v jednej triede sto, potrebujú pomôcť s množstvom učiva. Pomáhali sme hlavne s matematikou a angličtinou,“ upozorňuje Ivana.

Foto: Archív: Kosmeľoví

Cez víkendy trávili čas s malými Afričanmi, ale časť dňa si museli vyhradiť aj na pranie bielizne. Keďže nič ako práčka nebolo k dispozícii, oblečenie si prali ručne. Stretnutie s deťmi, ktoré nemajú nič a vedia sa tešiť z ozajstných maličkostí, ich chytilo za srdce.

Dievčatko, ktoré rozdelilo keksík na odrobinky

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…