Zbierka pre chorého synčeka Frešovcov sa náhodou začala presne na jeho narodeniny. Každé z nich sú zázrakom
Dobré noviny
Dobré noviny

Zbierka pre chorého synčeka Frešovcov sa náhodou začala presne na jeho narodeniny. Každé z nich sú zázrakom

Obrovské prekvapenie nastalo po tom, ako zakladatelia Dobrých novín spustili zbierku.

Bývalý župan Pavol Frešo s chorým synčekom Alankom. — Foto: Archív rodiny

Celé tri roky je v bdelej kóme Alanko, syn kedysi mocného politika Pavla Freša a jeho manželky Zorky. Chlapec pohybuje očami, občas mykne nohou a miestami vyzerá, že sa usmieva. Jeho záhadná choroba položila rodinu na kolená.

Kedysi bol mocným mužom, dnes...

Keď sa začal zhoršovať jeho zdravotný stav, Pavol Frešo v tichosti opustil politiku a so Zorkou sa stali Alankovými opatrovateľmi, ktorých potrebuje 24 hodín denne. Z politického lídra, ktorý chcel pomáhať iným, sa stal človek, ktorý by teraz potreboval pomoc všetkých dobrých ľudí, aby spolu bojovali za Alankov život. 

Zakladateľov Dobrých novín, Róberta a Máriu Sedlákovcov, Alankov príbeh hlboko dojíma a rozhodli sa preto zorganizovať zbierku, ktorou by mu pomohli. "Myslíme si, že by o ňom, ale aj ďalších deťoch s podobným osudom, Slovensko malo vedieť oveľa viac,“ uviedli Sedlákovci, ktorí poznajú nielen Alanka, ale aj celú jeho rodinu.

„Náš syn sa bez nás neposedí, nepostaví, neoblečie ani nenaje. Neurobí okolo seba nič,“ opísala súčasný stav Zora Frešová. Domáca starostlivosť dopadá na ich rodinu nielen psychicky a fyzicky, ale aj finančne. „Prišli sme na to, že keď to budete robiť 24-hodín nepretržite každý jeden deň v roku, vyčerpáte všetky svoje sily, nech by ste boli akokoľvek silný človek,“ priznali manželia, ktorí bez podpory iných ľudí nedokážu Alanov stav posunúť k lepšiemu. Domáca zdravotnícka starostlivosť ich mesačne stojí viac ako tritisíc eur.

Pomoc pre Alanka

Všetci ľudia, ktorých zaujíma Alankov príbeh a chcú podporiť jeho nákladnú liečbu, môžu tak urobiť cez transparentný účet na tomto odkaze.

Každé narodeniny sú malým zázrakom

Obrovské prekvapenie nastalo po tom, ako Sedlákovci v nedeľu spustili zbierku. "Dali ste Alankovi prekrásny darček k dnešným, 11. narodeninám. Ani mi nedošlo, že článok vlastne vyšiel na Alanove narodeniny," napísal im vďačný Pavol Frešo. ako dodal, každé narodeniny, ktorých sa ich syn dožije, sú malým zázrakom.

Sedlákovci sú svedkami nepretržitej starostlivosti Frešovcov o syna sú už celé roky. „Rodinu Frešovcov poznáme ako slušných, pracovitých a vzdelaných ľudí. Ja osobne som mal možnosť Paľa Freša spoznať najskôr ako svojho nadriadeného a neskôr aj ako priateľa, ktorého si nesmierne vážim ako príkladného otca, ktorý je tmelom a pevným pilierom rodiny, a bez ktorého by svoj osud rodina znášala omnoho ťažšie,“ vysvetlil Róbert Sedlák, ktorý verí, že osud tejto bojovnej rodiny ľuďom nebude ľahostajný.

„Veríme, že sa Alanovi dostane pomoci od dobrých ľudí, ale zároveň si od tejto zbierky sľubujeme aj to, aby sa kompetentní úradníci viac venovali problémom, ktoré ťažia rodiny s podobným osudom a začali pracovať na systémových opatreniach na zlepšenie a zjednodušenie života už aj tak ťažko skúšaných rodín,“ dodali na záver Sedlákovci, ktorí pre Alanka vytvorili transparentný účet.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…