TASR, Dobré noviny

Juraj Slafkovský a Martin Fehérváry
Juraj Slafkovský a Martin Fehérváry — Foto: TASR/AP

V noci sa v NHL bodovo presadili až štyria Slováci.

Slovenský hokejista Juraj Slafkovský prispel v noci na piatok v NHL gólom k triumfu Montrealu na ľade Calgary 2:1. Už po trinástich sekundách otvoril skóre a pripísal si na konto štvrtý presný zásah v sezóne. Útočník Calgary Adam Ružička zaznamenal asistenciu. Strelecky sa presadil aj obranca Washingtonu Martin Fehérváry, Capitals však prehrali na ľade Seattlu Kraken 2:3 po predĺžení. Obranca Erik Černák sa podieľal asistenciou na triumfe Tampy Bay vo Philadelphii 4:1.

Takýto gól nikdy nedal

Montreal mal v Calgary raketový úvod. Bývalý hráč Flames Sean Monahan vnikol do útočného pásma, Jacob Markström proti nemu vykorčuľoval, no odrazený puk sa dostal k Slafkovskému, ktorý ho cez blokujúcich obrancov nasmeroval do odkrytej bránky. Slafkovský strelil najrýchlejší gól Canadiens od 2. decembra 2010, keď Brian Gionta otvoril skóre proti New Jersey Devils. „Nikdy som nedal gól pri prvom striedaní, ani som nezískal bod, takže to bol skvelý štart do zápasu,“ povedal prvý muž draftu 2022 pre nhl.com.

V závere druhej tretiny sa Calgary podarilo vyrovnať zásluhou Eliasa Lindholma po akcii, ktorú začal Ružička. V 47. minúte však rozhodol o triumfe Canadiens v presilovke Cole Caufield a vo svojom 100. zápase v NHL strelil 40. gól. Slafkovský nastúpil v tretej formácii s Monahanom a Joshom Andersonom, na ľade strávil 12:39 min a zaznamenal plusový bod rovnako ako Ružička, ktorý absolvoval 15:03 min a tiež trafil žrď za stavu 0:1.

Fehérváryho gól nepomohol

Fehérváry vsietil druhý gól v tomto ročníku. Proti Seattlu v 8. minúte prudkou strelou medzi betón a lapačku Philippa Grubauera poslal Washington do vedenia. Conor Sheary poistil náskok hostí, no Seattle si vynútil predĺženie, v ktorom už po siedmich sekundách rozhodol Matthew Beniers. Hokejisti Kraken natiahli víťaznú sériu už na sedem zápasov. Fehérváry patril s minutážou 20:23 k najvyťaženejším hráčom Washingtonu, na Grubauera vyslal dve strely a pripísal si plusový bod.

Černák bol pri víťazstve Tampy na ľade 17:09 min, do štatistík mu okrem druhej asistencie v sezóne pribudla aj pluska. Slovenský obranca asistoval v polovici tretej tretiny pri kurióznom góle obrancu Iana Cole na 0:4. Cole nahadzoval od polovice ihriska puk do útočného pásma, no ten sa od zadného mantinelu odrazil do Cartera Harta do bránky.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.