Dobré noviny
Tajomstvo migrény konečne odhalili, je hlboko v mozgu. Toto sa deje v hlave ľudí, ktorí ňou trpia
Simona Gálová
Simona Gálová

Tajomstvo migrény konečne odhalili, je hlboko v mozgu. Toto sa deje v hlave ľudí, ktorí ňou trpia

Ilustračná fotografia / Výsledky magnetickej rezonancie
Ilustračná fotografia / Výsledky magnetickej rezonancie — Foto: Freepik; Radiological Society of North America

Štúdia môže byť prvým a dôležitým krokom na ceste za liekom.

Únava, nevoľnosť a bolesť hlavy taká silná, že človek nedokáže viesť bežný život. Migréna postihuje ženy, mužov aj deti, a hoci existujú spôsoby, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky, liek na ňu neexistuje. Medzinárodný vedecký tím sa tentokrát pozrel hlboko do ľudského mozgu, kde našiel kľúč k pochopeniu tejto bolesti. Vďaka tomu by výskumníci mohli prísť s účinnou liečbou, ktorá by pomohla miliónom ľudí trpiacich chronickou bolesťou. Ochorenie totiž postihuje odhadom 10 percent svetovej populácie.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/bronsonmethodist/photos/a.433737976669420/4190970327612814/

Najcitlivejšia magnetická rezonancia

Vedci koncom novembra predstavili výsledky svojho výskum na konferencii Severoamerickej rádiologickej spoločnosti. Pomocou najcitlivejšej magnetickej rezonancie sa ako prví pozreli na mozgy 20 ľudí vo veku 25 až 60 rokov s migrénou. Desať z nich trpelo chronickou migrénou a desať malo epizodickú migrénu bez aury, teda prechodných porúch zraku alebo iných zmyslov. Pre porovnanie sa pozreli aj na mozgy piatich zdravých osôb podobného veku.

„Podľa našich informácií ide o prvú štúdiu, ktorá na výskumné účely použila magnetickú rezonanciu s vysokým rozlíšením a zamerala sa na mikrovaskulárne zmeny v mozgu v dôsledku migrény, predovšetkým v priestoroch pri cievach. Rezonancia o sile 7 tesla nám prináša kvalitnejší náhľad do mozgu, ktorý zachytí aj tie najmenšie zmeny a detaily,“ uviedol pre Science Alert Wilson Xu, ktorý sa na výskume podieľal. Vďaka magnetickej rezonancii s vysokým rozlíšením objavili jedinečné zmeny v mozgu.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0tgSRkMpkP29pZGPkyEguvEkBksh9hhS4mmt3LQayQwjRRGf3mgn67AhwBRu6rHXLl&id=100065026991692

Prvý krok na ceste za liekom

V oboch skupinách ľudí s migrénou našli väčší počet zväčšených perivaskulárnych priestorov. Ide o akési vrecká naplnené tekutinou, ktoré sa nachádzajú v blízkosti krvných ciev v určitých častiach tela vrátane mozgu.

„Perivaskulárne priestory sú súčasťou systému odvádzania tekutín z mozgu,“ vysvetlil Wilson Xu. Perivaskulárne priestory u ľudí s migrénou boli oproti zdravým ľuďom značne zväčšené a tento jav si vedci všimli vôbec prvýkrát v histórii. Otázne teraz je, či ide o príčinu, alebo dôsledok migrény.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/InnovativeDgMedia/posts/pfbid02Pc1s1YJo4tr9cXRCDb24DvTYyjFqA41dcRD4sFaGHgtBc27FTbbhpz2Sbfma99kTl

Vedci upozorňujú, že problematiku migrény zatiaľ nevyriešili, no ide o primárny výskum, ktorým popísali, čo sa vôbec deje v hlave. Zároveň potvrdili, že migréna mení mozog. Cesta k možnému lieku môže podľa nich trvať ďalšie desiatky rokov, no táto štúdia môže byť prvým a dôležitým krokom na dlhej ceste.

„Výsledky našej štúdie by mohli inšpirovať rozsiahlejšie výskumy, ktoré by pokračovali v skúmaní toho, ako zmeny v mikroskopických cievach a zásobovaní mozgu krvou prispievajú k rôznym typom migrény,“ povedal Xu. „Nakoniec by nám to mohlo pomôcť vyvinúť nové, personalizované spôsoby diagnostiky a liečby migrény,“ dodal na záver s nádejou.

Už ste čítali?