Dobré noviny
Mohol strieľať a získať pol milióna, no on bol tímový hráč. Nezabudnuteľný Paľo Demitra oslavuje v nebi
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Mohol strieľať a získať pol milióna, no on bol tímový hráč. Nezabudnuteľný Paľo Demitra oslavuje v nebi

Pavol Demitra
Pavol Demitra — Foto: TASR/Lukáš Furcoň, Pavel Neubauer

Legenda slovenského hokeja sa navždy zapísala do sŕdc športových fanúšikov.

Bol hokejovým džentlmen a vzorným otcom rodiny. Pavol Demitra patril medzi najjagavejšie hviezdy svetového hokeja, ktorý zbieral úspechy v zámorí, v Európe aj na reprezentačnej scéne. Žiaľ, opustil nás priskoro. V utorok 29. novembra by tento velikán oslavoval 48 rokov.

Pavol Demitra.
Pavol Demitra. Foto: TASR/Martin Baumann

Prečo zanevrel na futbal?

Pavol Demitra sa narodil 29. novembra 1974 v Dubnici nad Váhom. V rodine Demitrovcov síce dominoval futbal, jeho starší brat hrával za Dubnicu, Trenčín i Nemšovú, ale Demitra uprednostnil hokej. „Otec Paľo si z neho želal futbalistu. Malý tam teda chodil rok či dva až do chvíle, keď ho v jednom zápase tréner nechal sedieť na lavičke a poslal ho do hry až na druhý polčas. Vtedy na futbal zanevrel a prišiel k nám,“ spomína mládežnícky tréner Jozef Bórik v knihe Demitra 38.

Hoci začal s hokejom neskôr ako ostatní jeho rovesníci, ukazoval svoj talent a rýchlo ich dobiehal. Neskôr už začal dominovať, napr. v sezóne 1986/1987 vsietil v jednom zápase 11 gólov. Po základnej škole nastúpil na dubnické SOU strojárske, kde mu umožnili vzhľadom na jeho talent individuálny študijný plán. Ako vravel, na škole sa už venoval viac hokeju ako učeniu.

Pomalý štart v NHL

V dubnickom klube z neho vyrástol komplexný hokejista, ale profesionálnu kariéru odštartoval v Dukle Trenčín v sezóne 1992/1993, čo bol posledný ročník najvyššej česko-slovenskej súťaže. Tréneri František Hossa a Rudolf Uličný ho zaradili do útoku k Braňovi Jánošovi a Žigmundovi Pálffymu. V 46 zápasoch strelil mladík Demitra desať gólov a na osemnásť prihral.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/PavolDemitra/photos/a.167067200020351/1101612456565816/

Hneď po tejto sezóne odišiel do zámorskej NHL, keď ho v roku 1993 draftovala Ottawa Senators v 9. kole z 227. pozície. Na prvý zápas NHL nastúpil v útoku s Vladimírom Růžičkom a Alexejom Jašinom. Proti St. Louis Blues strelil aj svoj prvý gól. V druhom zápase si však zlomil nohu a po vyzdravení veľkú časť sezóny odohral na farme Prince Edward Island Senators v AHL. Aj nasledujúci ročník pendloval medzi farmou a prvým tímom „Senátorov“.

Slovenský útok

Po úspešnom pôsobení v tíme IHL Grand Rapids Griffins v sezóne 1996/1997, svoje hokejové umenie naplno previedol po prestupe do St. Louis Blues v ročníku 1997/1998. Začal v útoku s legendárnym Brettom Hullom a Slovákom Róbertom Petrovickým a už v tejto sezóne zažil atmosféru play-off v dueloch proti Detroitu Red Wings.

V nasledujúcej sezóne sa definitívne etabloval ako líder „bluesmanov“ a spolu so Slovákmi Ľubošom Bartečkom a Michalom Handzušom vytvoril jeden z najproduktívnejších útokov v NHL, tzv. Slovak line. Demitra nazbieral rekordných 89 bodov za 37 gólov a 52 asistencií.

Mohol dostať pol milióna, no on...

V roku 2000 dostal prestížnu cenu Lady Byng Trophy pre džentlmenstvo a športový prístup. Vyslúžil si aj za úžasné gesto počas jedného zo zápasov.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…