Dobré noviny
Zázračný liek ho pripravil o tvár, báli sa ho aj po smrti. Jeho nešťastie však zachránilo milióny životov
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Zázračný liek ho pripravil o tvár, báli sa ho aj po smrti. Jeho nešťastie však zachránilo milióny životov

Eben Byers (vľavo) mal spokojný život až do osudnej nehody vlaku./ Pracovník továrne (vpravo) po užívaní rovnakého lieku.
Eben Byers (vľavo) mal spokojný život až do osudnej nehody vlaku./ Pracovník továrne (vpravo) po užívaní rovnakého lieku. — Foto: Wikimedia Commons

O škodlivosti nového prvku sa spočiatku veľa nevedelo.

Necítil žiadnu bolesť

V roku 1931 najprv extrémne veľa schudol a prenasledovali ho aj neznesiteľné bolesti hlavy. Vyvrcholením nepríjemných problémov bola čeľusť, ktorá sa mu začala doslova rozpadávať. Kosti a tkanivo sa rozpadali na kusy, jeho zjav sa zmenil.

Z nejakého zvláštneho aktu milosrdenstva však mala otrava rádiom v závere aj jeden pozitívny účinok – Byers necítil bolesť. V čase, keď sa mu rozpadávala čeľusť a trpel aj inými vedľajšími účinkami, obchodná komisia začala registrovať Radithor ako nebezpečný liek.

Rakvu museli opancierovať

Agentúra ho žiadala, aby šiel vypovedať, ale už bol príliš chorý na to, aby to zvládol a poslal za seba svojho právnika. „Byersovi odstránili celú hornú čeľusť okrem dvoch predných zubov a väčšinu spodnej čeľuste. Zvyšné tkanivo sa rozpadlo a v lebke sa mu vytvárali diery,“ opisoval jeho právnik Robert Winn.            

Eben Byers zomrel v roku 1932 vo veku 51 rokov. Ako príčinu jeho smrti uviedli otravu rádiom, aj keď príčinou jeho úmrtia bola presnejšie rakovina, ktorú spôsobila práve konzumácia rádia v Radithorovi. V jeho tele bolo toľko rádia, že aj jeho dych bol rádioaktívny. Jeho rakvu dokonca vystlali olovom.

Eben Byers po troch rokoch užívania lieku.
Eben Byers po troch rokoch užívania lieku. Foto: Wikimedia Commons

Lieky začali kontrolovať oveľa prísnejšie

Po jeho smrti si vláda vzala na mušku všetky spoločnosti, ktoré poskytovali lieky na báze rádia. „Vypil som viac rádiovej vody ako ktokoľvek iný a som nažive, nikdy som neutrpel ani iné zlé následky,“ obhajoval sa pred úradmi jeden z obchodníkov s liekom, ktorý na ňom bohatol. Neskôr zomrel na rakovinu močového mechúra.

Skúsenosť Ebena Byersa však napokon viedla k zvýšeniu právomoci obchodnej agentúry a úradu na kontrolu liečiv. Ich kompetencie znamenali, že lieky museli prechádzať oveľa prísnejšiu reguláciu a kontrolou ich bezpečnosti.

Prijaté opatrenia znamenali, že sa milióny ľudí už nedostali k liekom, ktoré boli skutočným ohrozením ich zdravia aj životov. Ich liečivé účinky museli byť potvrdené a vedľajšie účinky známe ešte predtým, než sa dostali k širokej populácii. Pre Ebena Byersa opatrenia prišli už, bohužiaľ, neskoro.

 

Časť 2 / 2

Už ste čítali?