Filmová Saxana prišla pri pôrode o zdravého synčeka. Nikdy však nechcela, aby ju oplakávali cudzí ľudia
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Filmová Saxana prišla pri pôrode o zdravého synčeka. Nikdy však nechcela, aby ju oplakávali cudzí ľudia

Petra Černocká oslavuje 73. narodeniny.

Petra Černocká ako Saxana a dnes — Foto: Reprofoto YouTube, Profimedia.sk

Na konci roku 1969 nastúpila do divadla Semafor. Hrala v inscenácii Besídka v rašeliništi dvojice Šimek - Grossmann, potom prešla k Jiřímu Suchému a hrala v predstaveniach Jonáš a doktor Matrace, Čarodějky a Ten pes je váš. V júli 1971 nahrala pesničku Jedou vozy, ktorej originál spievala poľská speváčka Maryla Rodowicz. Krátko potom začala jej spolupráca so skupinou Kardinálové Zdeňka Mertu.

Prelomová Saxana

V roku 1971 si zahrala úlohu, ktorá ju preslávila - mladú a krásnu čarodejnicu Saxanu vo filme Dívka na koštěti režiséra Václava Vorlíčka. Smeje sa, že v živote stretla troch ľudí, ktorí hovorili, že je to ich zásluha, keď ju poslali na konkurz. Na natáčanie spomína iba s láskou. „Keď sa v tej dobe nakrúcali filmy, bolo to v pohode, pomaly, s dobrou podporou štátnych financií, nakrúcalo sa poctivo,“ tvrdí speváčka.

Z tohto filmu je titulná pieseň Saxana, ktorej autormi sú Angelo Michajlov a textár Pavel Kopta. Vraví, že je to zvláštna pesnička, ktorá síce má jednoduchý refrén, ale je trocha džezovejšia a trocha ťažšia pre poslucháča. „Niekedy na ňu dôjde hneď na začiatku, aby som ju – obrazne povedané mala z krku – ale na konci pri prídavkoch si ju diváci znova vyvolávajú. Poviem však, že je pri nej hlavne dávka nostalgie, pretože film ju veľmi podporil,“ hovorí Petra Černocká o svojej najslávnejšej tvorbe.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/cernockapetra/posts/pfbid037e21pnFfS89TVoMm1bEa2ZJashdXq7dpFHk5P44RPQKGd13U9AcFdTjwxPPHEiSml

Pamätá si aj na zaklínadlá. „Viem jedno, ktoré nevie nik, je dlhé – xydravoplexvegetemexamboplex. Všetci si pamätajú dexempo krumplex alebo vederex a podobne. Ale toto nevie nik, súvisí s premenou na sovu,“ hrdí sa. Úloha Saxany jej v roku 1972 vyniesla divácku cenu Herečka roka. Film aj pesnička jej priniesol popularitu, v ankete Zlatý slávik skončila za rok 1973 na štvrtom mieste, rovnako aj za roky 1974 a 1975.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/cernockapetra/photos/pb.100038893101809.-2207520000./1536146376571551/?type=3

V roku 1975 vydala prvú LP platňu s názvom Lidí se ptej. Hitmi z prvej polovice 70. rokov boli piesne Koukej se mnou si píseň broukej, Hádej mámo, Pouštím po vodě proutí (všetky 1973), Náklaďák, Setkání a Povím slůvek pár (všetky 1975). V roku 1976 hrala v televíznej trilógii Nepokojná láska, ktorú Československá televízia Bratislava nakrútila v roku 1976, aj v slovenskom filme Otec z roku 1981.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…