Filmová Saxana prišla pri pôrode o zdravého synčeka. Nikdy však nechcela, aby ju oplakávali cudzí ľudia
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Filmová Saxana prišla pri pôrode o zdravého synčeka. Nikdy však nechcela, aby ju oplakávali cudzí ľudia

Petra Černocká oslavuje 73. narodeniny.

Petra Černocká ako Saxana a dnes — Foto: Reprofoto YouTube, Profimedia.sk

Saxano, v knihách vázaných v kůži, zapsáno, kouzel je víc než dost.“ Kto by si nepamätal na slová z filmu o čarodejnici Saxane, ktorá ušla zo svojho rozprávkového sveta do sveta ľudí? Stvárnila ju česká speváčka a herečka Petra Černocká, ktorá sa tak nezmazateľne zapísala do histórie československej kinematografie. Málokto však vie, že v živote ju stretla aj tragédia, o ktorej nerada hovorí. Ako totiž vraví, nechce, aby ju niekto cudzí ľutoval a oplakával.

Šťastie na macochu

Speváčka Petra Černocká vo štvrtok oslavuje 73. narodeniny. "Dívka na koštěti" sa narodila 24. novembra 1949 v Prahe. Na to, že pochádza z hlavného mesta Česka, je doteraz hrdá, hoci nie namyslená. „Som čistý Pražák, to znamená aj nenávidený Pražák. Ale vôbec na to nie som namyslená. Zároveň som šťastná, že som vyrastala v meste, ktoré má takú krásnu architektúru. Som veľkým fanúšikom Prahy a veľmi ju milujem,“ povedala v rozhovore pre TASR.

Jiří Pracný a Petra Černocká.
Jiří Pracný a Petra Černocká. Foto: Wikipedia/David Sedlecký

Jej otec bol právnik, mama úradníčka, o ňu však prišla vo veľmi skorom veku. Keď zomrela, Petra mala iba deväť rokov. Otec sa neskôr znovu oženil. „Jednoducho, my sme boli taká pestrá rozvetvená rodina. Nová maminka bola fajn, mala som ju rada. Už tu, žiaľ, nie je,“ vraví speváčka a herečka. Práve jej macocha Hanka ju priviedla k tomu, aby spievanie začala brať vážne.

Za čo je vďačná mame?

A aké bola vlastne dieťa? Taká vzorňáčka, trošku buchta. Povedala by som, že ten zaujímavý temperament som dostávala až s vekom. Uvidím, ako to pôjde ďalej," usmiala sa Petra. Ako vraví, mala študovať skôr psychológiu alebo sociológiu. „Totiž na staré kolená som sa vyprofilovala tak, že prakticky všetky moje kamarátky a známe, keď majú nejaký problém a chcú si s ním poradiť, tak volajú mne. Ja som taká baba - radkyňa. Veľa o tom čítam a myslím, že dosť rozumiem ľudskému konaniu, a dosť ma to baví. Vlastne som taká ‚drbna‘,“ opísala sa s humorom.

Po základnej škole išla na štátne konzervatórium, ktoré ukončila v roku 1970, vyštudovala spev a hru na klavíri. „Poslali ma na konzervatórium, potom som bola v Semafore a maminka mi vždy zbierala všetky časopisy s titulnými stránkami. Hovorila som jej – mami nerob to – vyzeralo to, že si ma piplá, robí zo mňa idol. Musím ale povedať, že keď teraz tie štósy časopisov nachádzam na pôjde, tak som šťastná, pretože mám aspoň nejakú dokumentáciu," spomína.

Tajné vystupovanie

Ešte ako študentka konzervatória nahrala v marci 1968 so skupinou Pastýři vlastnú skladbu Ovečka. Spomína aj na svoje prvé honoráre. Ako študentke konzervatória jej nebolo dovolené si niekde privyrobiť, resp. verejne vystupovať. „Tajne som spievala v Kabarete u Fleků, bola som tam jasne najmladšou v celej sále, vrátane divákov. Vtedy tam bol senzačný kabaretný súbor, fajnoví ľudia, všetci mali okolo päťdesiatky, ja som mala vtedy šestnásť. Chodili tam hlavne Nemci na pivo a u tých starších som mala veľký úspech. To mi čiastočne vynahradilo to, že som dostala iba pár stovák,“ rozpamätáva sa na svoje začiatky.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…