Kedysi varil aj pre kráľovnú. Teraz sa o teplo svojej pece delí s tými, čo si ho nemôžu dovoliť
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Kedysi varil aj pre kráľovnú. Teraz sa o teplo svojej pece delí s tými, čo si ho nemôžu dovoliť

Varil pre najbohatších, dnes pomáha iným.

Varil pre najbohatších, dnes pomáha iným. — Foto: Facebook/Brickyard Bakery

Hoci ho vykurovala starodávna pec, zíval prázdnotou. Reč je o priestore nad anglickou pekárňou, ktorú kuchár a pekár Ed Hamilton-Trewhitt až dodnes nevedel naplno využiť. Ako však prezradil pre Yorkshire Post, keď v televízii započul o rastúcom probléme energetickej chudoby, prišiel s originálnym nápadom. Zaprášené priestory premenil na bezpečné útočisko pre všetkých, ktorí sa doma boja čo i len zakúriť.

„Počúval som správy o energetickej chudobe a problémoch, ktorým ľudia v súčasnosti čelia, preto som dostal nápad. Zdalo sa mi zbytočné, že mám veľkú, staromódnu pec na chlieb, platím za energie dvakrát viac ako pred šiestimi mesiacmi a neviem ju naplno využiť,“ prezradil pekár. Dodal, že hoci pec nemôže pre podnikanie odstaviť, dnes s ňou vie aspoň pomôcť iným. „Nemusí mi priniesť peniaze do podnikania, ale môže ľuďom priniesť nejaký úžitok. Uvedomil som si, že mám pekný, teplý priestor a ľudia zúfalo túžia po peknom a teplom priestore,“ vysvetlil.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/thebrickyardbakery/photos/pb.100034942725276.-2207520000./1745750798947052/?type=3

Otvorené pre kohokoľvek

Spolu s tímom sa preto pustil do práce a skladisko nad pekárňou rýchlo vyčistil. Útulný salónik doplnili nábytkom, kávovarom či kanvicami na čaj. Pomocou Facebooku dal ľuďom vedieť, že je otvorený pre kohokoľvek„Príspevok okamžite nabral na popularite,“ ozrejmil Ed pre portál Mirror.

„Začali sme len s jednou izbou, ale teraz sme otvorili tri, aby sme sa uistili, že sa miesto ujde každému. Máme knihy, noviny a všetko, čo potrebujete, aby ste mali trochu času pre seba, alebo ho strávili v spoločnosti. Vieme, že existujú kaviarne a miesta, kam môžete ísť, ale odtiaľ musíte rýchlo odísť. Tu si môžete oddýchnuť a zostať tak dlho, ako chcete, bez tlaku,“ dodáva pekár.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/thebrickyardbakery/posts/pfbid0oyxPJMN3hkaM5K7voLpCoX9Gd61KP744Crj5nckGRYxeNQbHxLVa2HjPixoVoc83l

Varil aj pre kráľovnú

Hoci ľudia Edovi neveria a stále sa pýtajú, v čom je háčik, neustále ich ubezpečuje, že v ničom. „Vedia, že im nikto nebude účtovať poplatky alebo sa na nich smiešne pozerať. Nikto tam nekontroluje, kto príde. Jediné, čo robíme, je to, že sa uisťujeme, že priestor je pekný a čistý a zásobujeme ľudí čajom a kávou,“ prezradil. Vraví, že projekt mu nepridal žiadne starosti naviac. Naopak, má radosť z toho, že mohol pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Je to hrozné, že to musíme robiť, ale je dobré, že to dokážeme. Ako komunita musíme držať spolu,“ konštatuje.

Paradoxom je, že jeho jedlo si v minulosti mohlo dovoliť len päť percent populácie a ako šéfkuchár dokonca varil aj pre kráľovnú. Dnes však chce, aby jeho pokrmy boli dostupné každému. „Všetko robíme vo veľkom, aby sa to dalo zdieľať,“ prezradil na záver o svojom projekte s úsmevom.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…