Laco Lučenič sa už 31 rokov stará o hendikepovaného syna Lacka. Život bez neho si nevie predstaviť
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Laco Lučenič sa už 31 rokov stará o hendikepovaného syna Lacka. Život bez neho si nevie predstaviť

Sex, drogy a rokenrol? Na Slovensku to bol skôr sex, alkohol a pár ošúchaných platní, smeje sa hudobník.

Laco Lučenič s rodinou. — Foto: Facebook/Laco Lucenic

Hudobník si myslí, že celkovo na Slovensku muzikanti nežili v štýle sex, drogy a rokenrol. „Sex, drugs and rockandroll bolo po slovensky preložené ako ‚sex, alkohol a pár ošúchaných platní‘,“ smeje sa Lučenič. Alkohol ho potrápil iba v časoch kapely Limit. „Hlavne na zájazdoch v bývalom Sovietskom zväze. Meky mal vždy labilný žalúdok, aj striedmo jedol, lenže v Rusku sa veľmi ťažko vysvetľuje, že niekto nepije. On sa na to jednoducho po dvoch dňoch už vykašlal a všetky svoje vodky a koňaky posúval mne. Raz sme boli na takejto šnúre v Rusku dva a pol mesiaca a to je už celkom slušný čas. Nezabudnem na to, keď sme pristáli potom v Bratislave, keď som vyliezol z lietadla, myslel som si, že som v New Yorku, hovorí.

Laco Lučenič a Meky Žbirka.
Laco Lučenič a Meky Žbirka. Foto: Facebook/Laco Lucenic

V roku 1985 vydal prvú sólovú LP platňu Bodliak na plavkách a o dva roky neskôr druhú Zastávky na znamenie. Tretím Lučeničovým sólovým albumom bol Svetlo a pocit bezpečia z roku 1996.

V porote Superstar

Ako producent sa Lučenič podieľal na albumoch viacerých slovenských a českých skupín ako Hex či Mňága a Žďorp. Je autorom a protagonistom hudobno - divadelného projektu Satisfactory o hudbe šesťdesiatych rokov, ktorý mal premiéru v roku 2004. V roku 2006 s týmto projektom absolvoval slovenské turné a vydal ho na DVD pod názvom Satisfactory Live In Concert. V januári 2008 vydal album XLL (Made by Laco Lučenič).

Laco Lučenič bol predsedom poroty pri všetkých troch ročníkoch súťaže Slovensko hľadá Superstar, aj predsedom poroty pri národnej piesňovej súťaži Eurosong 2009. Účinkoval v tanečnom projekte Queen, alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky, ktorý uviedlo Divadlo Nová scéna v premiére v januári 2013.

Porota prvej Superstar: Laco Lučenič, Paľo Habera, Jana Hubinská a Julo Viršík.
Porota prvej Superstar: Laco Lučenič, Paľo Habera, Jana Hubinská a Julo Viršík. Foto: TASR/Zuzana Čižmáriková

Smútok za Mekym a dcérou

Od septembra 2018 hrá v skupine Slobodná Európa. Na festivale Pohoda uviedol 7. júla 2022 spolu so skupinou Midi Lidi projekt Žbirkových pesničiek Nemoderný chalan: Laco Lučenič a Midi Lidi, ktorý bol oslavou tvorby Mira Žbirku. „Meky pre mňa znamenal 20 rokov môjho života. Je to ako manželstvo, buď sa skončí rozvodom, alebo neskončí. Je to nezmazateľné so stopou, ktorá tam je nastálo,” povedal po jeho smrti pre Plusku.

Laco Lučenič je v súčasnosti druhýkrát ženatý. Z prvého manželstva má syna Allana a dcéru Evu, žiaľ, druhá dcéra Nina zomrela v roku 2015 na rakovinu. Dnes žije s druhou manželkou Gabrielou, s ktorou vychoval tri deti - Adelku, Lindu a hendikepovaného syna Lacka. Ten tesne po narodení v roku 1991 dostal závažnú infekciu, ku ktorej sa pridružilo niekoľko ďalších diagnóz.

Obetaví rodičia

Lekári mu nedávali veľa šancí na normálny život, Laco Lučenič sa však nesťažuje. „Náš vzťah je veľmi tesný, veľmi úzky, veľmi intenzívny. Ja si absolútne neviem predstaviť život bez neho, povedal pred niekoľkými rokmi pre Nový Čas. Vďaka obetavosti a odhodlaniu Lučeničovcov tak Lacko dokáže hrať futbal, basketbal, či počúvať hudbu. „Hrával na klavíri, no teraz sa sústreďuje na spev a môžem povedať, že spieva lepšie ako ja,“ smeje sa hrdý otec.

Obaja rodičia si zároveň uvedomujú, že to nikdy nebude mať jednoduché. „V takomto prípade sa to nedá rátať medzi tie deti, ktoré vám vyletia raz z hniezda, Lacík je dieťa na celý život. Takže sa musíte snažiť byť čulý a použiteľný ešte tri dni po smrti a nie len do smrti,“ povedal hudobník.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…