Ako sa majú sedmorčatá, ktoré pred 25 rokmi zázračne prežili? Ich rodičov kritizovali za nezodpovednosť
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Ako sa majú sedmorčatá, ktoré pred 25 rokmi zázračne prežili? Ich rodičov kritizovali za nezodpovednosť

Sedmorčatá v novembri oslávili 25. narodeniny.

— Foto: Instagram: highordermultiples

Presne pred 25 rokmi zaplnila rodina McCaugheyovcov titulné stránky novín po celom svete. Narodili sa im sedmorčatá a vôbec po prvý raz v histórii sa stalo, že každé jedno z nich aj prežilo. Alexis, Kenny, Kelsey, Natalie, Brandon, Nathan a Joel boli nazývaní zázrakom medicíny.

Problémy s plodnosťou  

Bobbi a Kenny McCaugheyovci pochádzali z bežnej rodiny. Ona pracovala ako krajčírka, on predával autá. Po počiatočných problémoch s otehotnením sa im narodila dcéra Mikayly Marie a rodičia od prvej chvíle vedeli, že jej chcú dopriať aj súrodenca. Ale nešlo to.

Bobbi mala problémy s hypofýzou, ktoré bránili ďalšiemu počatiu. Obaja boli aj silne nábožensky založení, čo neskôr viedlo k sporom na celom svete, do akej miery môže náboženské presvedčenie zohrávať svoju úlohu aj v čisto medicínskych rozhodnutiach.  

Manželia sa po niekoľkých mesiacoch neúspešných pokusov o druhé tehotenstvo rozhodli, že nebudú strácať čas a rozhodli sa na odbornej klinike podstúpiť hormonálnu liečbu. Nešlo teda o umelé oplodnenie, ktoré bolo bežným rodinám finančne nedostupné, ale len o užívanie lieku na podporu plodnosti.

Liek problémy s plodnosťou riešil silnou stimuláciou ovulácie, ktorého výsledkom mohlo byť uvoľnenie aj niekoľkých zrelých vajíčok v tej istej chvíli. Endokrinologička ich upozornila, že vedľajším účinkom liečby môže byť aj viacpočetné tehotenstvo – to sa podľa vtedajších štatistík stalo v každom piatom prípade.

Šokovaní lekári sa radili

To, že by vzniklo až sedem zárodkov, však naozaj nečakal nikto a lekárov to doslova zmiatlo. Zdá sa, že Bobbine vaječníky na lieky zareagovali prehnane, otehotnela hneď na prvý pokus a to rovno so sedemnásobnou úspešnosťou. Keď sa Bobbi po šiestich týždňoch dostavila na kontrolný ultrazvuk s tým, že má podozrenie na tehotenstvo, lekári neverili vlastným očiam. V lone napočítali sedem živých embryí a každé so svojim vačkom plodovej vody.

Lekári si museli dať pauzu a poradiť sa, čo robiť. Takéto extrémne tehotenstvá dovtedy vždy skončili nedobre pre dieťatká ale zároveň ohrozovali aj samotnú ženu.

Lekári jej napokon odporučili selektívnu redukciu – a teda procedúru, pri ktorej odstránia niekoľko plodov s cieľom zvýšiť šance na prežitie ostatným, vrátane matky. Sedmorčatá sa dovtedy narodili niekoľkokrát, vždy to skončilo smrťou niekoľkých z nich pár dní či týždňov po pôrode. Pár však s odkazom na svoju vieru odmietol akýkoľvek zásah a to, ktoré z embryí prežije, chceli nechať doslova v božích rukách.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…