FOTO: Toto sú najstaršie bábätká na svete. Keď boli počaté, ich otecko mal iba päť rokov
Simona Gálová
Simona Gálová

FOTO: Toto sú najstaršie bábätká na svete. Keď boli počaté, ich otecko mal iba päť rokov

Rodičia si chceli vybrať najviac nechcené embryá. 

Philip a Rachel Ridgewayovci s dvojičkami — Foto: Facebook/Rachel Ridgeway (Rachel Sathrum)

V roku 1992 sa udialo mnoho vecí. Uskutočnili sa zimná aj letná olympiáda, na Skalnatom plese spadla lanovka a zaniklo Československo. V apríla 1920 zároveň jedna americká dvojica zamrazila svoje embryá, ktoré si z Národného centra pre darcovstvo embryí takmer 30 rokov nikto nevybral.

Skoro tri desaťročia boli uložené v tekutom dusíku pri teplotách hlboko pod nulou. Vo februári 2022 si ich konečne niekto vybral - Philip a Rachel Ridgewayovci. A 31. októbra sa im narodili dvojičky, ktoré sa tak môžu pochváliť titulom „najstarších bábätiek“.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02okJXYZUxPQV4f5iVkihEiQHAfRNxTHiDzcLQSLcbk1dZC7Cfp4epyG2Hc53bKE7Al&id=100063480583856

29 rokov a 10 mesiacov v mrazničke

„Poznali sme základné informácie o rodičoch, ako je výška a váha, ale nevybrali sme si ich pre to,“ priznala 34-ročná Rachel Ridgewayová z Oregonu, ktorú zaujímal iný údaj. „Ako dlho embryá čakali, kým si ich niekto vyberie?“ pýtala sa mama štyroch detí, ktorá chcela rozšíriť svoju rodinu. „Keď sme sa rozhodli pre darcovstvo, chceli sme nájsť embryá, ktoré boli prehliadané alebo najviac nechcené,“ vysvetlili rodičia. Nakoniec tak našli embryá, ktoré boli zamrazené 29 rokov a 10 mesiacov.

Spoločnosť Southeastern Fertility, ktorá spolupracuje s Národným centrom pre darovanie embryí, rozmrazila embryá 28. februára 2022. Z piatich rozmrazených boli dve neživotaschopné. Odborníci tvrdia, že pri rozmrazovaní zmrazených embryí je miera prežitia približne 80 percent. Zvyšné tri embryá preniesli lekári do maternice, no nakoniec sa udržali len dve z nich.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/halime.merdlerfotografin/posts/pfbid02ShYy7uR5EHNxL6sD66XPszPXhKTcJd67njUnzxPhWgoHc39suY6f2xW8WensnE7kl

Prekonali rekord

Lekári manželom vysvetlili, že vek embrya by nemal mať vplyv na zdravie dieťaťa, dôležitý je skôr vek ženy, ktorá darovala vajíčko. „Ak mala táto pacientka 25 rokov, jej embryá s najväčšou pravdepodobnosťou prežijú,“ povedal pre CNN odborník na plodnosť Zaher Merhi. Zároveň vysvetlil, že embryá môžu byť zmrazené týždeň, mesiac, roky aj dve desaťročia a ich kvalita sa časom neznižuje.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/foxsanantonio/photos/a.127060186737/10160701471626738/

Philipovi a Rachel sa po deviatich mesiacoch narodili zdravé dvojčatá – Lydia a Timothy. Prekonali tak rekord Tiny a Bena Gibsonovcov, ktorým sa ich dcéra Molly narodila v októbri 2020 z takmer 28-ročného embrya. Lekári veria, že tieto príklady inšpirujú ďalšie rodiny, aby sa nebáli vybrať si aj embryá, ktoré boli zmrazené pred piatimi či 20 rokmi.

„Je na tom niečo ohromujúce,“ povedal Philip počas toho, ako s manželkou mali bábätká vo svojich lonách vo svojom dome pri Portlande v Oregone. Zároveň dodal: „Mal som päť rokov, keď Boh daroval život Lydii a Timothymu, a odvtedy ten život zachováva. V istom zmysle sú našimi najstaršími deťmi, hoci sú najmenšie.“ Okrem Lydie a Timothyho má dvojica ďalšie štyri deti, ktoré majú 8, 6, 3 a 2 roky.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…