Dobré noviny
Na Slovensku sa takéto dieťa 15 rokov nenarodilo. Mateo po narodení podstúpil operáciu, ktorá ho zachránila
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Na Slovensku sa takéto dieťa 15 rokov nenarodilo. Mateo po narodení podstúpil operáciu, ktorá ho zachránila

— Foto: Národný ústav detských chorôb

Spojená panva mu v budúcnosti umožní normálnu chôdzu či možnosť rekonštrukcie vnútorných orgánov.

Mateo sa narodil s obrovskou chuťou do života, no s vážnou diagnózou. Malého bojovníka si však do parády zobrali lekári, zachránili mu život a podarilo sa im unikátnym spôsobom zoperovať aj jeho poškodenú panvu. Mateo tak získal nádej, že raz bude normálne chodiť.

Jediné dieťa so spojenými sústavami

„Mateo sa narodil s obrovskou chuťou do jedla aj do života a hneď od začiatku sme sa snažili, aby začal prospievať a adaptoval sa na život po narodení. Celý čas bol stabilizovaný a dobre pripravený na náročný výkon, ktorý zvládol veľmi dobre," zaspomínal si na Mateov prvý kľúčový zákrok doktor Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH s tým, že za posledných 15 rokov je to jediné dieťa na Slovensku, ktoré sa narodilo so spojenou močovou a tráviacou sústavou. Operáciou, ktorú vykonali už dva týždne po narodení, zachránili malému bojovníkovi život.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/nudch.eu/posts/pfbid0ALBvS6mJWFD4iyvefZy2k8A4PWmhkrnZLedYnwxzF3Zwn9X9acVAgAn4VDwNtd7il

Lekári to ani potom "nezabalili" a pomáhali mu naďalej. „Dve z troch rekonštrukčných operácií má chlapček úspešne za sebou," oznámili odborníci z bratislavských Kramárov po druhej náročnej operácii, ktorú vykonali vôbec po prvýkrát na Slovensku.

Pomáhalo 30 našich aj zahraničných lekárov

Zákrok trval šesť hodín a na sále sa vystriedalo 30 slovenských i zahraničných lekárov„Robilo sa nalomenie panvy na obidvoch stranách a následne sa to fixovalo fixátorom, ktorý bol ponad bruško toho dieťaťa,“ priblížil pre TV Noviny prednosta ortopedickej kliniky NÚDCH Milan Kokavec.

Pri uvedenej diagnóze dochádza k tomu, že aj panvový oblúk - panva je rozštiepená. Nie je spojená a chlapček by mal v budúcnosti problémy s chôdzou. Nedala by sa uzavrieť brušná stena, ani svalstvo brušnej steny a močový mechúr," opísal Bartoň. 

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?