Štvorčatá vážili len ako balíček cukru. Sofia a Matejko sú už doma, ich bračekovia čakajú na jednu vec
Simona Gálová
Simona Gálová

Štvorčatá vážili len ako balíček cukru. Sofia a Matejko sú už doma, ich bračekovia čakajú na jednu vec

Dominik a Nikola sa tešia na to, keď budú doma všetky ich deti.

Dominik a Nikola so štvorčatami — Foto: UNLP Košice

Päťtýždňová Sofia (2 170 gramov) a Matejko (2 250 gramov) už strávili svoj prvý sviatok predčasniatok doma s rodičmi. Bračekovia Maxim (1 875 gramov ) a Alex (1 535 gramov) potrebujú ešte chvíľu starostlivosť odborníkov. „Aby sme ich mohli prepustiť, musia splniť určité kritériá. Dieťatko si musí udržať svoju telesnú teplotu v postieľke v domácom prostredí, musí mať stabilné dýchanie a činnosť srdiečka a musí sa vedieť najesť z prsníka alebo fľaše,“ vysvetlila Vanda Chovanová, primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny.

Foto: UNLP Košice

„Samozrejme, najskôr si chceme zvyknúť na svoj život so štvorčatami my sami. Musíme si spraviť režim, aby sme to zvládli a potom budeme radi, keď k nám začnú chodievať rodinné návštevy,“ povedala mama Nikola. Keď zistila, že čaká štvorčatá, spojila sa s Veronikou Križalkovičou, aby si so skúsenejšou mamou štvorčiat mohla vymieňať rady a informácie. Rodina Križalkovičovcov má doma Huga, Damiána, Elišku a Noemi, prišli na svet v košickej nemocnici koncom októbra 2021, nedávno tak oslávili rok.

Sofia, Matejko, Maxim a Alex

Bábätká prišli na svet v 32. gestačnom týždni a vážili od 1150 do 1750 gramov. S touto pôrodnou hmotnosťou išli okamžite do opatery neonatológov do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Pre tím pôrodníkov Gynekologicko-pôrodníckej kliniky bol pôrod štvorčiat prekvapením. „Určite to bolo prekvapenie, keďže minulý rok sa narodili v našej nemocnici tiež štvorčatá, pričom pravdepodobnosť je 85 na 3,“ hovoril prednosta kliniky Peter Urdzík. Navyše ani pred rokom, ani teraz nešlo o umelé oplodnenie. Pred štvornásobnou nádielkou 2021 a 2022 sa štvorčatá narodili naposledy pred 16 rokmi.

Foto: UNLP Košice

Profesionálny tím bol na viacpočetné tehotenstvo a samotný pôrod dobre pripravený. „Graviditu mamičky sme začali ambulantne sledovať približne od 16. gestačného týždňa. Pani Nikola bola u nás hospitalizovaná od 30. gestačného týždňa,“ rozprával Urdzík. Podobne ako pred rokom, aj teraz sa podarilo pôrod realizovať až v 32. týždni.

Foto: UNLP Košice

„Samozrejme, za ideálnych podmienok by sme chceli, aby boli plody v maternici čo najdlhšie. V prípade viacpočetnej gravidity však od určitého času dochádza ku výraznému zväčšeniu maternice, ktorá už môže spôsobovať aj ťažkosti samotnej gravidnej žene,“ vysvetľoval. V prípade Nikoly bolo v tehotenstve všetko v poriadku, o termíne pôrodu rozhodol stav a vývoj jedného z bábätiek. „Jeden z plodov začal výraznejšie zaostávať v raste, a preto sme po príprave kortikosteroidmi ukončili graviditu plánovaným cisárskym rezom,“ uviedol na záver prednosta Peter Urdzík.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…