Dobré noviny
Každý med skryštalizuje, dôležité sú jeho vnútorné hodnoty. Ako sa letuška z Kataru za včelára z Pribyliny vydala
Andrea Petrovčinová
Andrea Petrovčinová

Každý med skryštalizuje, dôležité sú jeho vnútorné hodnoty. Ako sa letuška z Kataru za včelára z Pribyliny vydala

Keď sa niekedy zastavíte v Pribyline na Hlavnej ulici, určite ľahko nájdete drevenú tabuľu Včelárstva Poliak.

„Naplniť plásty medom trvá zhruba tri týždne po tom, ako začnú kvitnúť kvety v krajine. Včelár musí presne ovládať, čo sa deje v krajine okolo neho; poznať kvety, ktoré kvitnú, aby sme vedeli kvalitatívne odhadnúť obsah znášky. Najdôležitejším parametrom je obsah vody v mede. Ten podľa európskej normy nesmie presiahnuť hodnotu 20 %, v opačnom prípade med začína kvasiť. Na Slovensku máme túto hodnotu v prísnejšom meradle – 18 %. Komerčné medy, ktoré nájdeme v obchode, sa často však pohybujú nad touto hranicou.

Množstvo vody meriame špeciálnym zariadením, refraktometrom, ktorý určuje jej obsah podľa lomu svetla. Refraktometer nám poskytuje tie najpresnejšie dáta s laboratórnou presnosťou. Je to pre nás 100%-tná istota, že našim spotrebiteľom prinášame tú najvyššiu kvalitu. Pre zaujímavosť: pri mede sa tiež meria napríklad aj elektrická vodivosť, ktorou sa určuje druh medu.“ 

Foto: Andrea Petrovčinová

„Čo sa týka fenoménu skryštalizovaného medu, myslím si, že postupne prichádza v tejto oblasti osveta. Ľudia sa stále dožadujú tekutého medu a my im pomaly vysvetľujeme, ako to v skutočnosti s kvalitou medu je. Každý poctivý a kvalitný med skryštalizuje, niektorý skôr, iný neskôr. Podobne je to aj s farbou medu. Tmavší neznamená lepší. Dôležité sú jeho vnútorné hodnoty.“

Foto: Andrea Petrovčinová

Aký chutí najviac vám: malinový či medovicový?

S narastajúcimi známkami klimatických zmien v prírode sa stretáva každý poľnohospodár. Rastliny boli tento rok prevažne suché a včely teda nemali šancu, ako zbierať dovtedy bežné množstvo nektáru. Včelári im preto na doplnenie pripravujú glycidové zásoby vo forme cukrového sirupu, iba matka dostáva perfektnú výživu. Včely prežijú zimu a na jar sa môžu opäť pustiť do svojho celoživotného diela. Existujú včely dlhoveké, no aj také, ktoré sa doslova zoderú pri znáške   – niektoré žijú iba týždeň.

Mať silné včelstvá znamená byť dobre pripravený na znášku. So zdravými včelstvami je spojená aj hygiena. Včely hynú prirodzene v prírode, keď sa tak stane v úli, kolegyne ich vynesú von – tým si úľ vyčistia. Včelári okolie úľov dezinfikujú haseným vápnom, včelárske potreby a pomôcky napríklad hydroxidom sodným.

„Každý poctivý a kvalitný med skryštalizuje, niektorý skôr, iný neskôr. Podobne je to aj s farbou medu. Tmavší neznamená lepší. Dôležité sú jeho vnútorné hodnoty.“ Mišo Poliak
Foto: Andrea Petrovčinová

„Skúsení včelári vedia, z akej rastliny je ich med aj podľa chuti. My mávame lesnú malinu v strede sezóny, vŕbovku na jeseň a na jar kvetovú zmes. Medovica je najvzácnejšia, u nás sa väčšinou vyskytuje ako prímes. Medovica vzniká z nestrávených metabolických výlučkov malých vošiek žijúcich na listoch stromov, ktoré včely zbierajú.“

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?