Dobré noviny
Ovocinári ponúkli jablká zadarmo a prilákali davy Slovákov. Pri pohľade na nich sa neubránili slzám
Simona Gálová
Simona Gálová

Ovocinári ponúkli jablká zadarmo a prilákali davy Slovákov. Pri pohľade na nich sa neubránili slzám

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. — Foto: TASR

Pevne verím, že sa sem ľudia vrátia, povedal so slzami v očiach ovocinár.

Vlastnia najstarší rodinný ovocný sad na Slovensku a prvýkrát v histórii urobili samozber jabĺk iba za dobrovoľný príspevok. „Počas viac ako 55-ročnej histórie ovocinárstva vo Dvoroch nad Žitavou nám ešte nikdy nezostali v zime jablká na stromoch. A nechceme, aby sa to stalo ani tento rok,“ vysvetlili na webovej stránke ovocinári. Rozhodli sa otvoriť svoje sady pre ľudí, aby rozdali všetky jablká, ktoré ostali na stromoch. Tento rok im zostali stotisíce kilogramov, ktoré nedokázali predať.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/EmiloveSady1966/photos/a.717741894945411/6080302595355954/

Konkurencia - lacné jablká z Poľska

Ako priznali ovocinári pre tvnoviny.sk, nedokážu konkurovať poľským ovocinárom a ak k tomu započítali aj vysoké ceny energií za uskladnenie, neostávalo im nič iné ako nechať jablká zhniť, alebo ich prvýkrát ponúknuť úplne zadarmo.

„Poviem pravdu, takú situáciu som v sade ešte nezažil, že by sme rozdávali jablká a že by nám tie jablká ešte v polovičke novembra viseli na strome,“ povedal so smútkom v hlase pre tvnoviny.sk miestny ovocinár Peter Drobňák.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10226300936607017&set=p.10226300936607017&type=3

Slzy farmárov

Pri zbere jabĺk neboli žiadne obmedzenia, preto si niektorí ľudia so sebou odnášali stovky kilogramov jabĺk. „Boli sme a nazbierali sme plné auto. Nádherné a veľmi chutné jabĺčka. Plán je z toho urobiť hlavne cider, odporúčam všetkým. Samozrejme, prispeli sme do kasičky a navyše sme nakúpili víno a pálenku z ich produkcie,“ napísal na Facebooku Peter Lacko, ktorý nebol jediným dobrovoľným platcom. Aj keď za jablká nemusel platiť nikto, množstvo ľudí do kasy prispelo dobrovoľne.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/EmiloveSady1966/photos/a.717741894945411/6078369372215943/

„Tie jablká potrebujú konzumenta, tak sme sa tak rozhodli a ja pevne verím, že sa sem vrátia,“ povedal so slzami v očiach ovocinár Emil Schultz, ktorý priznal, že bez pomoci zákazníkov by sady nefungovali. „Keď som videla slzy toho farmára, až mi srdce stislo. Od dnešného dňa iné ako slovenské jablko nekúpim. Niečo asi robíme zle, ak naše kvalitné výrobky sa musia rozdávať a farmári plačú,“ odkázala na Facebooku Katarína Sowiňská. Spoločne s ostatnými komentujúcimi vyzvala Slovákov, aby nezabudli podporovať slovenských farmárov a ovocinárov.

Už ste čítali?