FOTO: Obec pri Bystrici sa pýši novou atrakciou. Zažijete poriadnu dávku adrenalínu a spoznáte Slovensko
TASR
TASR

FOTO: Obec pri Bystrici sa pýši novou atrakciou. Zažijete poriadnu dávku adrenalínu a spoznáte Slovensko

Užijú si ju nováčikovia aj skúsení ľudia.

Vďaka leteckému simulátoru si môžete vychutnať krásy Slovenska. — Foto: Wikipedia/Szeder László, Facebook/Martin Turčan - Srdcom Bystričan

V Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej pri Banskej Bystrici pribudla nová atrakcia. Je ňou letecký simulátor, vďaka ktorému budú môcť návštevníci preletieť a spoznávať celý Banskobystrický kraj i Slovensko.

„Dnes je badateľný trend ústupu od masového turizmu. Návštevníci sa zameriavajú na autentické zážitky, ale popri tom ich čoraz viac zaujíma samotný región, jeho udržateľný rozvoj a život miestnych ľudí. Som preto rád, že sa nám podarilo zrealizovať ďalší projekt, ktorý prepája vzdelávanie so zážitkami v cestovnom ruchu. Verím, že netradičné pohľady z neba odhalia rôzne tajomstvá nielen návštevníkom, ale aj domácim,“ uviedol Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko, ktorého je múzeum máp členom.

Rôzne typy lietadiel

Nainštalovaný program ponúka návštevníkom možnosť virtuálne pilotovať rôzne typy lietadiel od malých jednomotorových, cez bojové stíhacie až po veľké dopravné lietadlá. Má možnosti nastavenia rôznych úrovní pilotných schopností, takže pri zapnutí „pomocníka“ si zážitok užijú aj ľudia, ktorí o pilotovaní lietadla vôbec nič nevedia. Na druhej strane, skúsení piloti si vedia manuálne aktivovať rovnaké ovládacie prvky, aké sú v skutočnom lietadle a natrénovať si postupy na cudzích letiskách alebo s novými lietadlami.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/martinturcanbb/posts/pfbid0bkR1AyNbD62i6S9BC6YAJzWVbBURXC4d6mbQbBpiAeembqA9S9nEHGjFYDnj34BWl

Program veľmi reálne zobrazuje krajinu, nad ktorou sa letí. „Simulátor obsahuje všetky známe letiská vrátane tých malých na strednom Slovensku," objasňuje riaditeľ múzea Milan Paprčka. „Môžete si teda vyskúšať vzlietnuť z Dobrej Nivy alebo z Očovej a urobiť si vyhliadkový let nad Pustý hrad, Banskú Bystricu, Kremnicu či Veľkú Fatru a virtuálne spoznávať stredné Slovensko z neba,“ dodáva.

Toto žiadne iné múzeum na Slovensku nemá

Slovenské múzeum máp v Kynceľovej predstavuje tradičné aj moderné technológie, ktorými sa v minulosti alebo súčasnosti vytvárali mapy. Je jediným múzeom na Slovensku s pieskovým modelom krajiny s rozšírenou realitou.

Bolo založené na princípoch svetového trendu obohacovania zážitkov pre návštevníkov cez interaktivitu, výdobytky špičkových technológií a moderné princípy vzdelávania. Banskobystrický samosprávny kraj podporil tento projekt sumou 2000 eur cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK v OOCR Stredné Slovensko.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…