Volali ich tiché dvojičky. 30 rokov sa zhovárali iba jedna s druhou, nerozprávali sa ani so svojimi rodičmi
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Volali ich tiché dvojičky. 30 rokov sa zhovárali iba jedna s druhou, nerozprávali sa ani so svojimi rodičmi

K životu nepotrebovali nikoho, iba jedna druhú.

— Foto: Youtube: Gottafindpants

June a Jennifer Gibbonsove boli roky známe ako tiché dvojčatá. Názov ich dokonale vystihoval, keďže takmer 30 rokov neprehovorili s nikým vo svojom okolí vrátane vlastných rodičov. Rozprávali sa iba v súkromí, keď boli osamote. Rodina ale aj odborníci sa počas celej doby snažili vysvetliť záhadu, prečo to vlastne robia a čo stojí za ich nevysvetliteľným správaním.

Iné od malička

June a Jennifer sa narodili v roku 1963 vo vojenskej nemocnici v Jemene ako zdravé a krásne deti. To, že to s nimi napokon nebude také jednoduché ako v prípade iných detí či dvojčiat, si rodičia začali uvedomovať veľmi skoro. Ich inakosť si všimli približne v období, keď deti začínajú rozprávať. Od svojich rovesníkov v jazykovom prejave zaostávali, ale čoraz viac sa upevňovalo aj ich vzájomné puto.

Naučiť sa komunikovať s okolím nepotrebovali, vymysleli si vlastný jazyk, ktorému rozumeli len ony.  „Doma sa rozprávali a vydávali rôzne zvuky, ale vedeli sme, že nie sú ako iné deti,“ spomínal ich otec Aubrey. Rodičia pochádzali z Barbadosu, ale začiatkom 60. rokov prišli do Veľkej Británie.

Doma sa rozprávali anglicky, ale dvojičky aj tak začali hovoriť úplne iným jazykom. Nikdy neprejavili ani najmenší záujem o to, že by sa zhovárali aj s niekým iným. Dievčatá však boli od začiatku zvyknuté na to, že sú iné. Na škole boli jedinými černošskými deťmi, kvôli čomu ich aj šikanovali. Ich vzájomná závislosť a vyčlenenie sa ešte viac prehĺbilo.

Keď sa šikanovanie ešte zhoršila, začali ich vyučujúci púšťať zo školy domov skôr v nádeji, že sa takto vyhnú obťažovaniu. V tínedžerskom veku si stále uchovávali vlastnú reč. V škole odmietali na hodinách odpovedať, čo urobila jedna, to urobila aj druhá.

Pokusy o terapie

V roku 1974 si školský lekár všimol ich netradičné správanie. Okamžite oslovil riaditeľa školy, ten však v jeho žiačkach žiaden problém nevidel. Lekár však oslovil aj detského psychológa a trval na tom, aby začali chodiť na terapie. Dievčatá však navštívili hneď niekoľko psychológov, psychiatrov a psychoterapeutov s nikým z nich neprehovorili. Tiché dvojčatá boli stále tiché a nikto nerozumel prečo.

V roku 1977 sa s nimi stretla logopedička Ann Treharne. Hoci ani pred ňou nechceli prehovoriť, súhlasili s tým, aby si nahrala ich dialóg a opustila miestnosť. Treharne mala pocit, že June by s ňou aj hovoriť chcela, ale Jennifer ju drží v moci.

„Jennifer tam sedela s neprítomným pohľadom, ale cítila som jej silu. Napadla mi myšlienka, že June bude zrejme posadnutá svojim dvojčaťom,“ povedala logopedička neskôr. Odborníci sa napokon rozhodli uskutočniť experiment a dvojčatá od seba proste oddeliť. Každá z nich putovala na inú internátnu školu.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…