Dobré noviny
Čierny záhradník pomohol s transplantáciou srdca. Keby mu umožnili stať sa chirurgom, bol by slávny
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Čierny záhradník pomohol s transplantáciou srdca. Keby mu umožnili stať sa chirurgom, bol by slávny

Hamilton nemocničné prostredie doslova miloval.
Hamilton nemocničné prostredie doslova miloval. — Foto: Wikipedia.org/ FB: The tribe

Zásluh za svoju životnú prácu sa dočkal až na dôchodku.

Ak mi mohol ako černoch vyštudovať medicínu, svet by získal nenahraditeľného chirurga. Hamilton Naki roky asistoval pri operáciách srdca, ale nikto o tom nevedel. V čase apartheidu v Juhoafrickej republike bolo totiž nepredstaviteľné, aby sa muž čiernej pleti dostal k bielym pacientom. O jeho fascinujúcej práci sa svet dozvedel až po jeho smrti.

Na škole len ako záhradník

Hamilton Naki sa narodil v roku 1926 v chudobnej vidieckej dedine. Keď mal 14 rokov, musel odísť zo školy, keďže rodina nemala peniaze na jeho vzdelanie. Naki sa o svoj zárobok musel postarať sám, a tak vyrazil stopom do Kapského Mesta, kde sa rozhliadol po práci. Zamestnali ho ako záhradníka na univerzite. Staral sa o trávniky a tenisové kurty.

V roku 1954 ho oslovil Robert Goetz z lekárskej fakulty s tým, či by mu nepomohol s laboratórnymi zvieratami. Jeho úlohou bolo spočiatku len čistiť klietky, neskôr vyskúšal vykonávať aj anestéziu. Každý jeden úkon mu šiel od ruky, nároky na neho sa preto len stupňovali. Goetz si nemohol nevšimnúť, že Naki disponuje priam rodeným talentom na chirurgiu. Nebál sa mu zverovať aj náročnejšie úlohy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Cinema e Arte no Divã (@cinemaeartenodiva)

Naki napríklad asistoval pri operácii žirafy, keď sa na univerzite pokúšali zistiť, ako je možné, že tieto zvieratá neomdlievajú zohnuté pri pití vody. Niekoľko rokov po tom, čo Goetz z Univerzity odišiel, začal Naki pracovať pre svetoznámeho lekára Christiaana Barnarda. Práve ten stál za vôbec prvou transplantáciou srdca na svete.

Učil sa pozorovaním

Barnard získal chirurgické zručnosti aj postupy v Spojených štátoch a potom sa ich snažil preniesť do Juhoafrickej republiky. Naki na začiatku vykonával iba anestézie na zvieratách no Barnard videl jeho pozoruhodné schopnosti a obratnosť. Naki bol veľmi inteligentný, všetky postupy sa dokázal brilantne naučiť len tak, že ich videl. Barnard ho veľmi rýchlo vymenoval za hlavného chirurgického asistenta.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?