Dobré noviny
Jediný pozitívny efekt klimatickej katastrofy: Nádherné dúhy budeme môcť na oblohe pozorovať častejšie
Barbora Kullačová
Barbora Kullačová

Jediný pozitívny efekt klimatickej katastrofy: Nádherné dúhy budeme môcť na oblohe pozorovať častejšie

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia — Foto: Pexels

Odborníci analyzovali fotografie, ktoré im ľudia posielali.

Klimatické zmeny sú veľmi negatívnym javom a presne tak ich aj oprávnene vnímame. Málokomu by napadlo, že sa aj pri tejto téme dá nájsť nejaké pozitívum. Posledné štúdie amerických vedcov, ktorí študujú klímu, však zistili, že v niektorých oblastiach sveta pribudne vyšší počet výskytu dúhy.

Výsledky výskumu ukazujú, že počas tohto storočia by sa mal počet dní s dúhou zvýšiť o päť percent. Najviac takýchto dní by si mali užiť obyvatelia severných zemepisných šírok. Ide o Nórsko, Čukotku či Kamčatku. Tešiť sa môžu i tí, ktorí budú vo vysokých nadmorských výškach, napríklad v Tibete a na Aljaške. Vedci to odôvodňujú tým, že otepľovanie povedie k tomu, že snehu v týchto oblastiach bude menej, a naopak, pribudne viac zrážok.

Stačí svetlo a kvapka dažďa

Ako to spolu súvisí? Vznik dúhy je totiž založený na zrážkach a slnečnom svetle. Keď slnečné svetlo prechádza cez kvapôčky dažďa, vzniká jeho lom, ktorý vytvorí tento fascinujúci meteorologický jav. A práve spaľovanie fosílnych palív a ďalšie zásahy človeka otepľujú atmosféru, čo znamená, že sa mení aj počet zrážok a oblačnosť s tým spojená.

Foto: Pexels

„Keď som žila na Havaji, cítila som vďačnosť, že úžasné, pominuteľné dúhy boli súčasťou môjho každodenného života,“ povedala vedúca štúdie Kimberly Carlsonová, ktorá často premýšľala, ako môže zmena klímy ovplyvniť aj takéto estetické zážitky.

Vychádzali z fotiek

Tím študentov z UH Mānoa si na dúhy poriadne posvietil. Na mušku si zobrali fotografie oblúka farieb na oblohe, ktoré ľudia nahrávali na sociálnu sieť Flickr. Trpezlivo pretriedili všetky snímky a povyberali tie, ktoré boli vytvorené lomom svetla. Následne vedci zostrojili model predpovede dúhy, ktorý je založený na umiestnení dúhových fotografií a máp zrážok, oblačnosti a taktiež aj slnečného svetla. Nakoniec ho použili na predpovedanie súčasných a budúcich výskytov tohto javu. 

Foto: Unsplash

Profesor atmosferických vied v SOEST hovorí, že ostrovy sú najlepšími miestami na pozorovanie dúhy: „Je to preto, že ostrovný terén zdvíha vzduch počas denných morských vánkov a vytvára lokalizované prehánky obklopené jasnou oblohou, ktoré prepúšťajú slnko a vytvárajú majestátne dúhy."


 

 

Už ste čítali?