Knihu žalmov predali na dražbe za rekordných 14,2 milióna USD
TASR
TASR

Knihu žalmov predali na dražbe za rekordných 14,2 milióna USD

Kostol knihu ponúkol do predaja, aby mohol pokryť výdavky na opravy budovy a financovať svoje cirkevné aktivity. Ďalšie existujúce výtlačky vlastnia Harvardova a Yaleova univerzita.

New York 27. novembra (TASR) - Neveľká kniha žalmov z roku 1640 sa v utorok večer predala na dražbe v New Yorku za 14,2 milióna dolárov a bol tak prekonaný aukčný rekord za tlačenú knihu. Informovali o tom dnes tlačové agentúry AP a Reuters.

Kniha žalmov z Massachusettského zálivu Foto: TASR/AP

"Kniha žalmov z Massachusettského zálivu" je podľa odborníkov prvou knihou vytlačenou na území dnešných Spojených štátov. Zachovalo sa iba 11 výtlačkov v rôznom štádiu kompletnosti.

Kniha, ktorá sa predala na dražbe aukčnej siene Sotheby's, bola jednou z dvoch výtlačkov, ktoré vlastnil kostol Old South Church v Bostone, metropole amerického štátu Massachusetts. Kostol ju ponúkol do predaja, aby mohol pokryť výdavky na opravy budovy a financovať svoje cirkevné aktivity. Ďalšie existujúce výtlačky vlastnia Harvardova a Yaleova univerzita.

Knihu kúpil na dražbe americký podnikateľ a filantrop David Rubenstein, ktorý ju plánuje požičiavať knižniciam po celej krajine. Potom ju dlhodobo požičia jednej z týchto knižníc. Odhadovaná cena bola pred predajom stanovená na 15 až 30 miliónov dolárov.

Výtlačok diela amerického ornitológa a prírodovedca Johna Jamesa Audubona "Vtáky Ameriky" bol predchádzajúcim držiteľom rekordu. Na dražbe siene Sotheby's v roku 2010 sa predal za 11,5 milióna dolárov.

"Sme nadšení, že túto knihu, ktorá je taká dôležitá pre naše dejiny a kultúru, bude môcť vidieť široká americká verejnosť, ktorá ocení jej jedinečnosť a dôležitosť," uviedol šéf dražobnej siene Sotheby' pre knižné oddelenie David Redden.

"Samozrejme, sme nadšení aj preto, že bol dosiahnutý nový svetový aukčný rekord za tlačenú knihu, čo potvrdzuje, že knihy sú stále životne dôležitou súčasťou našej kultúry," dodal Redden vo vyhlásení.

"Kniha žalmov z Massachusettského zálivu" bola vytlačená v roku 1640 v meste Cambridge v Massachusetts. Je jednou z najvzácnejších kníh na svete. Zároveň je jedným z najlepšie zachovaných výtlačkov z pôvodných 1700.

Kniha žalmov je tiež prvým výtlačkom predaným od roku 1947, keď bol sumou 151.000 dolárov dosiahnutý aukčný rekord za knihu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…