Chirurg so zlatými rukami ako prvý vymenil ľudské srdce za iné. Kľúčom ku zdraviu bol podľa neho sex
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Chirurg so zlatými rukami ako prvý vymenil ľudské srdce za iné. Kľúčom ku zdraviu bol podľa neho sex

Christiaan Barnard navždy zmenil dejiny medicíny.

Christiaan Barnard — Foto: Profimedia.sk, Wikipedia/Erich Koch - Anefo

Keď chirurg Barnard navrhol Washkanskému, že mu ako prvému na svete transplantuje srdce, pacient neváhal ani sekundu. „Pre umierajúceho človeka nie je ťažké sa rozhodnúť. Vie, že je na konci. Keď vás naháňa lev na brehu rieky plnej krokodílov, vrhnete sa do vody v presvedčení, že máte šancu dosiahnuť druhý breh. Bez leva by vám to ani nenapadlo,“ opísal neskôr Washkanského rozhodovanie Christiaan Barnard.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/SABCNewsWesternCape/photos/a.881026941949691/1315587938493587/

Louis Washkansky žil po zákroku 18 dní. Zomrel na obojstranný akútny zápal pľúc, avšak mal dosť síl na to, aby sa usmieval. Aj v tom bol Barnardov úspech – daroval svetu novú reálnu nádej prežiť srdcové ochorenia. Barnard čoskoro vykonal aj druhú transplantáciu, a tento pacient viedol aktívny život takmer 19 mesiacov.

Stálo ho to manželstvo

Barnard sa ako 45-ročný stal cez noc hviezdou – oslavovaný bol na celom svete. Vrhol sa do víru spoločenského života; vychutnával si pozornosť politikov, celebrít i médií. Prežíval aj milostné romány so známymi ženami, čo však prinieslo svoju daň: doplatilo na to jeho manželstvo. Barnard bol otcom šiestich detí a trikrát ženatý.

Vložený príspevok z Facebooku: www.facebook.com/dorin.ocneriu/posts/pfbid021iKsUGZxewMYciEHYLqfFQh8beS7i2CPQmyRdohS8H3aCDeFST8YdXJPB8whhshLl

S operovaním bol nútený skončiť v roku 1983 pre dnu, ktorá ho trápila od mladosti. Potom sa venoval výskumu procesov starnutia. Aj na základe vlastných skúseností odporúčal niekoľko zásad prospešných pre zachovanie vitality: šport, denne jeden až dva poháre červeného vína, olivový olej a najmä radosť vzbudzujúci sex.

Venoval sa výskumu procesov starnutia a popri tom sa vydal po spisovateľskej dráhe. Barnard napísal učebnicu kardiológie a dve autobiografie – Jeden život (One Life, 1969) a Druhý dych (The Second Life, 1993). Je tiež autorom niekoľkých románov. Ocitol sa aj v Guinnessovej knihe rekordov, a to nielen ako lekár-transplantológ, ale aj ako osoba, ktorá dostávala najviac listov od svojich fanúšikov.

Najväčším úspechom bolo niečo iné

Profesor Barnard navštívil v apríli 1995 aj Slovensko. „Mal som šťastie, že som mohol urobiť niečo, za čo si ma budú ľudia pamätať.“ Myslel tým, že práve on prvý raz transplantoval srdce. Vzápätí dodal: „Za svoj najväčší úspech však pokladám pomoc deťom s poruchami srdca. Bol by som rád, keby sa na mňa spomínalo práve pre tieto operácie“.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/giuseppe.j.dandrea/posts/pfbid02itrrnpNq2Y1NDMYAnqT6kaJdziBrfJuRBfRqSrfH9ES2g5JTKeukgbVE2C6NnDw2l

Pri príležitosti 30. výročia prvej transplantácie lekár Bernard v roku 1997 uviedol: „Nebrali sme to ako veľkú udalosť. Ani nám nenapadlo priebeh operácie nafotiť“Zomrel 2. septembra 2001 počas dovolenky na Cypre vo veku 78 rokov v dôsledku astmatického záchvatu v prímorskom meste Pafos. Patológovia potvrdili vážne poškodenie pľúc, srdce Christiaana Barnarda však bolo údajne vo výbornom stave.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…