Inšpirácia funguje viac ako zákazy. Influenceri motivujú mladých „heknúť“ si život k lepšiemu a bez závislostí
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Inšpirácia funguje viac ako zákazy. Influenceri motivujú mladých „heknúť“ si život k lepšiemu a bez závislostí

Stredoškoláci vymenili klasické vyučovanie za lákavé prednášky o financiách, vzťahoch či zdravom životnom štýle. Tieto témy s nimi navyše preberajú spíkri, ktorých mladí ľudia obdivujú. Projekt H3KNISA si študenti a pedagógovia nevedia vynachváliť.

Obľúbeným lektorom H3KNISA je tiež influencer Bekim. Nechýbal ani na Obchodnej akadémii v Prievidzi, kde okrem neho koncom októbra prednášalo 15 zaujímavých mladých lektorov. — Foto: iniciatíva Na veku záleží

Vlastným príbehom a témami povzbudzujú študentov k tomu, aby rozvíjali svoje talenty a uchopili život do vlastných rúk. Medzi lektormi, ktorých stredoškoláci počúvajú so zatajeným dychom, sú influenceri, úspešní podnikatelia, klimatickí aktivisti či znalci zdravého životného štýlu. Počas prednášok si mladí ľudia zároveň uvedomujú, že dymiaca cigareta v rukách nie je liekom na stres a nie je ani cool. „Zaujímavého prednášateľa sa nám v minulosti podarilo dostať do školy tak raz za rok. Keď som zistila, že v jeden deň by v rámci workshopov mohlo prednášať na škole naraz až 16 mladých inšpiratívnych ľudí, ktorých mladá generácia uznáva, s podujatím sme nadšene súhlasili,“ hovorí Katarína Pekárová, vyučujúca a koordinátorka prevencie patologických javov na Obchodnej akadémii v Prievidzi.

Katarína Pekárová učí na OA v Prievidzi odborné ekonomické predmety takmer 30 rokov. „Súčasná mládež potrebuje iný prístup,“ myslí si skúsená pedagogička. Foto: S. Mabena

Slovenských stredoškolákov zaujíma podnikanie, financie, sexuálna výchova, ekológia a aj to, ako byť fyzicky a psychicky fit. To je len zopár z mnohých tém a workshopov, ktoré sú v učebných osnovách úplne na okraji, ale mladí ľudia nimi žijú, často sa nimi trápia. Rodičia a učitelia sa často o nich nevedia rozprávať bez poučovania či zákazov. Tie sa týkajú aj fajčenia. Prieskumy naznačujú, že takýto spôsob prevencie nie je veľmi účinný. Podľa Eurostatu v Európe stále fajčí asi 18 % mladých ľudí. Na Slovensku fajčí približne pätina dospelej populácie a s fajčením má skúsenosti polovica opýtaných tínedžerov.  Iniciatíva Na veku záleží už takmer 25 rokov rieši problematiku fajčenia mladistvých a predaja tabakových výrobkov maloletým. A keďže až 90 % z tých, ktorí sa stanú pravidelnými fajčiarmi, začína fajčiť pred 19. rokom života, vybrala sa priamo na stredné školy a prináša študentom aj pedagógom inovatívny model prevencie pred závislosťami.

Neplnoletí sa k cigaretám dostanú

Kľúčovým pri prevencii fajčenia a závislostí u mladých ľudí je vzdelanie a tiež dostupnosť cigariet a návykových látok. Kontroly Slovenskej obchodnej inšpekcie potvrdili, že sme na Slovensku stále nie sme dôslední pri zákaze predaja tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov. „Výsledky tohtoročných kontrol ukázali, že každé piate dieťa, osoba mladšia ako 18 rokov, si dokáže sama kúpiť tabakové výrobky. K neoprávnenému predaju tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov došlo v 131 prípadoch, čo predstavuje porušenie zákona v  21,69 % ,“ informuje Ingrid Valachová z Odboru ochrany spotrebiteľa a trhového dohľadu Slovenskej obchodnej inšpekcie. Zarážajúce tiež je, že predávajúci vo väčšine prípadov nemali problém predať tabakové výrobky mladistvým od 15 rokov a našli sa aj takí, ktorí predali krabičku s cigaretami žiakom základnej školy vo veku 11 až 14 rokov.

Pútavé témy s prevenciou závislostí

Na workshopoch H3KNISA študenti zákazy nepočujú. Hovoria s  nimi inšpiratívni spíkri, ktorí sú vekom veľmi blízki samotným študentom a k mnohým dnešná mladá generácia vzhliada ako k autoritám. V malých skupinách si títo lektori so študentami hovoria, ako si heknúť/hecnúť život aj bez cigariet či iných závislostí. Celodenný workshop funguje na báze dobrovoľnosti. Stredoškoláci majú možnosť zapísať sa až na tri 50-minútové prednášky podnetných mladých lektorov podľa témy, ktorá ich zaujíma. V Prievidzi sa takto mohli stretnúť a otvorene rozprávať napríklad aj s mladými podnikateľmi, s Martinom Jakubisom z Haluškárne, či mladíkmi Filipom a Viliamom z Jovitepu, ktorí rozbehli svoj biznis už počas strednej školy. „Získavajú odpovede na svoje otázky od ľudí, ktorých názory berú. Toto je cesta pozitívneho vplývania na študentov. Druhá vec je, že lektori sú im blízki aj vekovo. Rozprávajú im svoje skúsenosti a inšpirujú ich. Dosiahli predsa veci, ktoré naši tínedžeri považujú za nedosiahnuteľné,“ vysvetľuje Katarína Pekárová koordinátorka z Obchodnej akadémie v Prievidzi, ktorá sa do projektu zapojila.

Foto: iniciatíva Na veku záleží

Koncepcia celodenného workshopu je postavená na moderných princípoch prevencie závislosti detí a mladistvých a odporúčaniach Európskej komisie, stredoškolských pedagógov, ako aj samotných študentov. „Páčilo sa mi, že som už pri príprave konceptu mohol veľa vecí ovplyvniť a H3KNISA teraz reálne napĺňa potreby súčasných teenagerov. Vybrali sme témy, ktoré mladých ľudí trápia alebo sa ich dotýkajú a ovplyvňujú ich život opačným spôsobom, ako by bolo vhodné,“ približuje vznik projektu Peter Guldan, pedagóg na Strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií Bratislave, kde na jeseň 2021 iniciatíva Na veku záleží realizovala prvý workshop H3KNISA.

Projekt H3KNISA pripravila a otestovala na slovenských školách iniciatíva Na veku záleží. V Prievidzi stredoškolákov „hecovali“ aj Simona Jurovatá z OZ Mladí za klímu a influencer Matúš. Foto: iniciatíva Na veku záleží

Projekt otvorený pre všetky stredné školy

Od prvého workshopu na bratislavskej škole ubehol už rok a pozitívne ohlasy študentov aj pedagógov sa opakovali aj na ďalších školách, kam odvtedy H3KNISA zavítalo. Minulý školský rok sa workshopy konali vo Svite, Košiciach a vo Zvolene, tento školský rok H3KNISA motivovalo mladých k životu bez cigariet aj v Humennom a v Prievidzi. Do projektu sa postupne zapájalo viac a viac lektorov s témami, na ktoré sa mladí ľudia pýtali. Svojimi príbehmi a aktívnym prístupom k životu dávajú študentom návod, ako si heknúť život k lepšiemu a bez cigariet.  „Je to výborne zorganizované. Dostali sme manuál, akým spôsobom postupovať. Samozrejme koordinátor na škole musí obetovať nejaký čas. Ja som mala podporný tím, ktorý mi pomohol s prihlasovaním na workshopy cez aplikáciu Edupage a prípravou tried,“ hovorí Katarína Pekárová z Obchodnej akadémie v Prievidzi, ktorá je z workshopov nadšená. Po klasických prednáškach sú workshopy sviežou zmenou, sú inovatívne a zásadne inšpirujú študentov zbaviť sa svojich zlozvykov. Dlhodobým cieľom H3KNISA je, aby sa dostal do čo najviac stredných škôl. Aj preto spolu so zúčastnenými školami pripravila iniciatíva Na veku záleží projekt tak, aby si ho od januára 2023 vedeli školy ľahko zorganizovať vo vlastnej réžii.

Článok bol pripravený v spolupráci s iniciatívou Na veku záleží.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…