Dobré noviny
FOTO: Poklad pokladov bol za dverami s pečaťami. Od najväčšieho objavu všetkých čias prešlo 100 rokov
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

FOTO: Poklad pokladov bol za dverami s pečaťami. Od najväčšieho objavu všetkých čias prešlo 100 rokov

— Foto: Harry Burton/Wiki/Public Domain

Pozrite si, ako vyzeral objav Tutanchamónovej hrobky a pokladu mladého faraóna.

Prieskumné práce výrazne spomalilo vypuknutie 1. svetovej vojny, a tak sa Carter a jeho tím naplno pustili do práce až na jeseň v roku 1917, kedy vojnová situácia umožnila obnovenie vykopávok. Počas nasledujúcich piatich rokov premiestnili 150 až 200-tisíc ton sutiny. Archeológovia a hľadači pokladov kopali v údolí celé desaťročia a mnohí verili, že čas rozkvetu objavov už pominul. Podobne na tom bol aj samotný lord  Carnarvon, ktorý bol presvedčený, že hrobka Tutanchamona napokon objavená nebude. Skepsu však prelomil štvrtý novembrový deň roku 1922, kedy si v komplexe členitých kaňonov vytrvalý Howard Carter zapísal do denníka len pár slov: "Našli sa prvé schody hrobky."      

Nasledujúci deň jeho tím odkryl schodisko a zostúpil k dverám, ktoré boli označené faraónskymi pečaťami. Podzemnú hrobku, ktorú odborníci pomenovali KV 62, objavoval Carter postupne. Pozostávala zo štyroch malých miestností dnes známych ako predsieň, prístavba, pokladnica a pohrebná komora.

Množstvo pokladov a neporušený sarkofág

V predsieni sa našli napríklad postele, stoličky, vojenské vozy, džbány či pozlátené sochy. V ďalšej časti, ktorá bola pomenovaná ako prístavba boli objavené masti, košíky na ovocie a zeleninu, ale aj džbány, kusy odevov, šperkov aj nábytku. K pohrebnej komore sa Carter dostal až vo februári 1923. Rozprestieral sa v nej neporušený sarkofág s múmiou 12. faraóna 18. dynastie Tutanchamona, ktorý podľa odhadov zomrel len vo veku 19 rokov.

Múmiu uloženú v rakve vyrobenej z masívneho zlata obkolesovali dve vonkajšie truhly. Na hlave kráľa sa nachádzala zlatá portrétna maska a v jej blízkosti boli uložené početné šperky a amulety. Forenzní experti dospeli k záveru, že v staroveku došlo k dvom vlámaniam krátko po tom, ako bol Tutanchamon uložený na odpočinok. Lupiči vyplienili niektoré miestnosti, ale podarilo sa im ujsť len s menšími prenosnými predmetmi.

Objav preslávili aj unikátne fotky

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?