Dobré noviny
Neskrývala ju a nedala do ústavu. Jej dcéra bola prvým dievčaťom s Downom, ktoré prežilo plnohodnotný život
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Neskrývala ju a nedala do ústavu. Jej dcéra bola prvým dievčaťom s Downom, ktoré prežilo plnohodnotný život

— Foto: Nads.org

Rodičov dlhé desaťročia presviedčali, že toto dieťa im iba zničí život. 

Trvalo viac ako sto rokov, kým sa začal meniť prístup spoločnosti k deťom a dospelým s Downovým syndrómom. A prerod by nebol možný bez oduševnených rodičov, ktorí sa jednoducho odmietli zmieriť s tým, že by svoje novorodeniatka mali rovno odložiť do ústavu. Bez vysvetlenia a bez akýchkoľvek informácií.

Prečítajte si skutočný príbeh jednej výnimočnej mamy a jej výnimočnej dcéry, ktorá prelomila bariéry, keď ako prvá získala normálne vzdelanie a prežila plnohodnotný život.

Ľudskosť a pochvaly

Keď v roku 1866 britský lekár John Langdon Down po prvý raz popísal Downov syndróm, hovoril o ňom ako o „mongolizme“ a písal o deťoch, ktoré sa narodia dvom belochom ale vykazujú znaky inej rasy. Tento pojem sa využíval ešte ďalších sto rokov. Až v 70. rokoch 20. storočia došlo k zmene, a syndróm začal niesť jeho meno. Down inak spolu s manželkou zasvätili roky života pomoci ľuďom s rôznymi formami mentálneho postihnutia. Azylový dom, v ktorom pôsobili, zmenili z domu hrôzy na raj na zemi.  Pacientov predtým podriaďovali telesným trestom, držali ich v nehygienických podmienkach a nedávali im žiaden priestor na vzdelanie či osobný rast.

S manželkou pritom verili v presný opak. Len pod ich zásluhou sa telesné tresty vymenili za pochvalu a láskavosť, zabezpečovala sa ľudská dôstojnosť a dni v sanatóriu sa pacientom snažili spestriť rôznymi činnosťami – od jazdy na koni, záhradkárčenia až po výučbu rôznych remesiel. Rozdiel v ich životoch bol markantný.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Inclusion is the Key (@inclusionisthekey)

Svet sa viac o Downovom syndróme dozvedel v roku 1959, keď profesor genetiky Jerome Lejeune zistil, že takíto ľudia majú o jeden chromozóm naviac. Krátko na to vznikli aj testy, ktoré dokázali tento stav potvrdiť. Tento objav však nezmenil spôsoby, akými sa k deťom s Downovým syndrómom hneď po narodení pristupovalo.

Väčšina detí bola hneď po narodení automaticky umiestnená do ústavov. Aj lekári ich rodičov presviedčali o tom, že ich v rodinách nebudú schopní vychovávať a bola by to priveľká obeť. Podmienky, v ktorých sa v ústavoch nachádzali, však boli žalostné. Zvyšok života strávili pod zámkom a hlavne mimo pohľad širokej verejnosti. Spoločnosť sa tvárila, že títo ľudia ako keby ani neexistovali.

Informácie si hľadali sami

Našli sa však aj rodičia, ktorí tento obyčaj odmietli akceptovať. Jedným z nich bola Kay McGeeová, ktorej sa v roku 1960 narodila dcérka Tricia taktiež s Downovým syndrómom. Práve táto statočná mama doslova zmenila životy rodín, v ktorých sa objavila táto genetická odchýlka. Aj Kay McGeeovej sa po narodení dcéry zdravotníci odporúčali, aby dcéru odovzdala do ústavnej starostlivosti.

Kay McGee s manželom.
Kay McGee s manželom. Foto: Nads.org

Kay však mala doma už ďalšie tri deti a nedokázala si predstaviť, že by sa ktoréhokoľvek z nich zriekla – nech by bolo akékoľvek a nech by si vyžadovalo akúkoľvek starostlivosť. Triciu si jednoducho vzali domov.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…