Radošinské naivné divadlo oslavuje polstoročnicu
TASR
TASR

Radošinské naivné divadlo oslavuje polstoročnicu

Pri príležitosti 50. výročia vzniku Radošinského naivného divadla je v bratislavskej galérii Slovenskej výtvarnej únie výstava s názvom Cesta človečinou.

Z vernisáže Cesta človečinou - 50 rokov Radošinského naivného divadla a prezentácie najnovšej publikácie Divadelného ústavu Stanislav Štepka: Predpoveď na zajtra. Dve správy o mojom dvadsiatom storočí (s predpoveďou na zajtra) 26. novembra 2013 v Bratislave. Na snímke slovenský spisovateľ, dramatik, režisér, scenárista, herec, textár, vedúca osobnosť Radošinského naivného divadla Stanislav Štepka. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 27. novembra (TASR) - Pri príležitosti 50. výročia vzniku Radošinského naivného divadla (RND) je v bratislavskej galérii Slovenskej výtvarnej únie (SVÚ) výstava o činnosti tohto súboru s názvom Cesta človečinou. Reprezentačná expozícia dokumentuje 50 divadelných sezón, počas ktorých sa RND predstavilo takmer 9000 ráz približne trom miliónom divákov na Slovensku aj v zahraničí.

"K tomuto jubileu sme RND pripravili dva darčeky. Výstavu, ktorou mapujeme jeho históriu, a publikáciu Stanislava Štepku s názvom Predpoveď na zajtra," povedala na utorkovej (26.11.) vernisáži riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

V expozícii môže návštevník putovať divadelným chodníkom a na podlahe sledovať uvádzanie nových javiskových hier od roku 1963 do 2013. Oveľa viac sa dozvie z textov a fotografií na paneloch, na ktorých je spomínaný každý rok. Dokonca aj 1920, kedy sa začala predhistória RND ochotníckym uvedením Urbánkovej hry Hrob lásky. Dôležitý bol rok 1963, keď 19-ročný študent Stanislav Štepka vyzval vedúceho radošinskej kapely Lux, aby založili miestny Semafor ako divadlo malých javiskových foriem. Okrem všetkých zakladajúcich členov ochotníckeho súboru je tam mnoho ďalších hercov, ktorí sa v RND vystriedali. Podľa Štepku to bolo 157 talentovaných ľudí na javisku a ďalších asi 50 členov súboru mimo javiska.

Na výstave nechýbajú obrazy, fotografie, kulisy

Z vernisáže Cesta človečinou - 50 rokov Radošinského naivného divadla a prezentácie najnovšej publikácie Divadelného ústavu Stanislav Štepka: Predpoveď na zajtra. Dve správy o mojom dvadsiatom storočí (s predpoveďou na zajtra) 26. novembra 2013 v Bratislave. Na snímke návštevníci si prezerajú čiernobiele fotografie z predstavení Radošinského naivného divadla počas vernisáže. V popredí podobizeň bývalej herečky Radošinského národného divadla Kataríny Kolníkovej, ktorá zomrela v máji v roku 2006. Foto: TASR/Martin Baumann

Na výstave sú obrazy scénických a kostýmových návrhov, veľkoplošné fotografie, časti kulís, javiskové makety, kára s obrazovým nákladom súboru, kostýmy, zo stropu visiaci aerobicykel alebo trojhrable s modrým Kristovým okom. Návštevník spozná aj 11 režisérov, ktorí s RND naštudovali Štepkove hry. Na stenách vstupného priestoru a Veľkej sály galérie SVÚ sú popísané vtipné citáty a heslá, nechýbajú ani informácie o obci Radošina.

Na vernisáži za účasti celého spievajúceho súboru jeho dlhoročná členka Mária Nedomová pohladením pokrstila novú knihu. Obsahuje najnovšie Štepkove hry Polooblačno a Sčista-jasna. Súčasťou publikácie je odborná štúdia Petra Čahoja Dvadsiate storočie v spätnom zrkadle reflektujúca na dramatickú tvorbu Stanislava Štepku s akcentom na najnovšie hry a rozhovor s týmto dramatikom, ktorého už samotný názov Neprežívame, žijeme naznačuje, že radosť z písania a hrania u neho stále pretrváva. Okrem bohatého faktografického materiálu (súpis prvých uvedení hier, Štepkov životopis, prehľadný zoznam jeho diel) obsahuje vzácne dobové fotografie opísané autorom.

Posol dobrých správ

"Chcel by som, aby RND bolo ešte dlho poslom dobrých správ," vyslovil želanie dramatik, herec, režisér a umelecký vedúci profesionálneho súboru Stanislav Štepka. Zároveň pripomenul, že sa stalo prvýkrát, keď hra vyšla knižne ešte pred jej premiérou. Sčista-jasna je 58. Štepkova inscenácia pre RND a bude premiérovo uvedená 13. a 14. decembra.

"Je pokračovaním hry Polooblačno. Veľmi sa teším, že v nej predstavíme ďalšie nové tváre. Z toho mám najväčšiu radosť, keď v našom divadle majú priestor mladí, talentovaní ľudia. A už sú to z celého Slovenska," uviedol pre TASR Štepka.

Záujemcovia o RND sa môžu veľa dozvedieť 5. a 10. decembra od 16.00 do 18.00 hodiny na prehliadke výstavou so Stanislavom Štepkom spojeným s autogramiádou autorových publikácií.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…