Lekári z Martina dali Šimonovi nádej na život bez cukrovky. Ako prví na Slovensku vykonali unikátnu operáciu
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Lekári z Martina dali Šimonovi nádej na život bez cukrovky. Ako prví na Slovensku vykonali unikátnu operáciu

Hoci doktori museli 29-ročnému pacientovi odobrať pankreas, zachovali jeho dôležitú časť.

 

Náročným zákrokom sa slovenskí doktori vyznamenali. — Foto: UNM

Lekári z Univerzitnej nemocnice Martin sa môžu pochváliť ďalším slovenským prvenstvom. Keď na oddelení prijali pacienta s opakovanými, život ohrozujúcimi zápalmi podžalúdkovej žľazy, namiesto tradičnej operácie vykonali takú, ktorá dala 29-ročnému Šimonovi nádej na život bez cukrovky. Stali sa tak prvou nemocnicou na Slovensku, ktorá vykonala unikátnu autotransplantáciu tzv. Langerhansových ostrovčekov.

Spolupráca s diabetológmi

„Ako príčina týchto zápalov mu bola zistená vrodená chronická pankreatitída, pri ktorej hrozí riziko vzniku rakoviny pankreasu. Orgán sa preto musel celý odstrániť, čo by však pacientovi spôsobilo ťažkú formu cukrovky,“ vysvetľuje doktorka Lenka Nosáková z ambulancie pre ochorenia pankreasu a neuroendokrinných nádorov Internej kliniky gastroenterologickej UNM.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=139328305517074&set=pcb.139087378874500

V zahraničí v podobných prípadoch lekári vedia zachovať endokrinnú časť pankreasu, ktorá produkuje inzulín či ďalšie hormóny, a tak sa vzhľadom na mladý vek pacienta, rozhodli túto metódu vykonať ako prví na Slovensku„Spolupracovali sme s diabetologickou klinikou IKEM, kde nám z pankreasu pacienta vyizolovali endokrinné časti – tzv. Langerhansove ostrovčeky,“ dodala MUDr. Nosáková.

Doma už po vyše týždni

Na operačnom zákroku sa podieľal viacčlenný tím UNM a zapojili sa aj lekári z IKEM v Prahe, ktorí Langerhansove ostrovčeky pacientovi aplikovali prostredníctvom infúzie priamo do riečiska, ktoré ústi do pečene. „Výkon prebehol bez závažnejších komplikácií," dodal Juraj Miklušica, prednosta Kliniky všeobecnej a viscerálnej a transplantačnej chirurgie UNM. „Celková úspešnosť operácie sa prejaví zhruba po troch mesiacoch, keď by mala produkcia inzulínu dosiahnuť maximálnu úroveň," doplnil Miklušica.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=139086018874636&set=pcb.139087378874500

Šimona do domácej liečby prepustili na dvanásty deň od operácie. „Posledný rok a pol bol veľmi ťažký. Asi jednu tretinu z tohto času som bol v nemocnici. Po operácii je predpoklad, že sa budem môcť normálne stravovať, budem môcť normálne pracovať a žiť skoro plnohodnotný život. Verím, že budem môcť robiť všetky veci, čo ma predtým bavili a napĺňali," zhrnul Šimon. Hoci podľa gastroenterologičky bude musieť trvalo užívať pankreatické enzýmy pred každým jedlom, no na druhej strane sa u neho nerozvinie ťažká forma cukrovky. Môže jesť oveľa pestrejšiu stravu a bez rizika, žeby mu vyvolala bolestivý a život ohrozujúci zápal podžalúdkovej žľazy.

Ako však podotkol Peter Girman, prednosta Kliniky diabetológie IKEM, operácia nie je vhodná pre všetkých pacientov. „Ponúkame ju ľuďom, ktorí majú vážne komplikácie diabetu, napríklad im ešte zlyhávajú obličky. Langerhansove ostrovčeky získavame pomocou zložitých laboratórnych metód. Pri nich sa pankreas očistí a, laicky povedané, rozmixuje. Zo získanej zmesi tkaniva sa následne centrifúgou oddelia ostrovčeky. Celý proces trvá štyri až osem hodín a podieľa sa na ňom trojčlenný tím," dodal Girman.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…