Dortmund zdolal Neapol 3:1, Barca a Chelsea prehrali

Ajax Amsterdam doma nedal FC Barcelona šancu na obrat v zápase a Kataláncov zdolal 2:1.

Juhoafrický stredopoliar Ajaxu Thulani Serero (uprostred) oslavuje gól, vpravo jeho spoluhráč Lasse Schone v zápase 5. kola H-skupiny Ligy majstrov 2013/2014 Ajax Amsterdam - FC Barcelona. Foto: TASR/AP

Bratislava 26. novembra (TASR) - V utorňajších zápasoch 5. kola Ligy majstrov 2013/2014 si hráči neúspešného finalistu z uplynulej sezóny Borussie Dortmund v F-skupine udržali šancu na účasť v ďalšej fáze prestížnej súťaže, keď na domácom ihrisku zdolali svojho priameho konkurenta SSC Neapol 3:1. Veľké prekvapenia sa zrodili v Amsterdame a Bazileji, kde prehrali favoriti FC Barcelona respektíve Chelsea Londýn.

Povinné víťazstvo Dortmundu

Futbalista Borussie Dortmund Marco Reus (tretí vľavo) sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu zo značky pokutového kopu v utorňajšom zápase 5. kola F-skupiny Ligy majstrov Borussia Dortmund - SSC Neapol v Dortmunde 26. novembra 2013. Foto: TASR/AP

Ak chcel Dortmund pomýšľať na postup, musel v utorňajšom zápase proti Neapolu, ktorý nastúpil bez slovenského stredopoliara Mareka Hamšíka, bezpodmienečne vyhrať a domáci hráči išli od začiatku za svojím cieľom. Duel na Vestfálskom štadióne tak mal rýchly spád. Dortmund v 9. minúte rozohral rohový kop, no v tom zaznela rozhodcova píšťalka. Obranca hostí Federico Fernandez pridržal domáceho kanoniera Roberta Lewandowského a hlavný arbiter nariadil penaltu. Tú s prehľadom premenil Marco Reus. Dortmund mohol pridať druhý gól už o päť minút neskôr, no Lewandowski v dobrej pozícii napálil len bočnú sieť. Vzápätí sa po Reusovom priamom kope vyznamenal brankár SSC Pepe Reina. Neapol odpovedal po polhodine hry, keď ho od vyrovnania delili len milimetre. Callejon sa v šestnástke zbavil obrancu, no z uhla trafil len do žrde. Atraktívny ofenzívny futbal pokračoval aj po zmene strán. V 60. minúte sa Higuain ocitol sám pred domácim brankárom, no tutovku trestuhodne zahodil. Hneď na to sa rozbehol rýchly brejk Dortmundu, na ktorého konci zvýšil Lewandowski na 2:0 a rozhodol o triumfe domácich. V 71. minúte znížil Insigne, no o sedem neskôr upravil Aubameyang na konečných 3:1 pre zverencov trénera Jürgena Kloppa.

Arsenal si poradil s Olympique Marseille

V druhom zápase skupiny si Arsenal Londýn poradil s francúzskym Olympique Marseille 2:0, keď sa o oba presné zásahy postaral anglický reprezentant Jack Wilshere. "Gunners" si tak s 12 bodmi upevnili pozíciu na čele tabuľky, no napriek tomu ešte stále nemajú istý postup do vyraďovacej fázy. Na druhé miesto poskočila deväťbodová Borussia, rovnaký počet však má aj tretí Neapol. Marseille je s piatimi prehrami na poslednej priečke.

Ajax sa postaral o veľké prekvapenie

Juhoafrický stredopoliar Ajaxu Thulani Serero (vľavo) strieľa gól, uprostred brankár Barcelony José Manuel Pinto, vpravo jeho spoluhráč Xavier Hernandéz v zápase 5. kola H-skupiny Ligy majstrov 2013/2014 Ajax Amsterdam - FC Barcelona v utorok 26. novembra 2013. Foto: TASR/AP

Ajax Amsterdam sa postaral o veľké prekvapenie, keď v zápase H-skupiny pred vlastnými divákmi zdolal FC Barcelona 2:1. Domáci si vypracovali dvojgólový náskok už v prvom polčase, keď sa trafili Serero a Hoesen. Štyri minúty po zmene strán však Veltman fauloval Neymara, za čo mu rozhodca udelil červenú kartu a nariadil aj penaltu, ktorý premenil Xavi. Katalánci však už do konca duelu nedokázali využiť početnú výhodu a tak ešte stále nemajú istotu prvej priečky v tabuľke, i keď postup im už neujde. V druhom utorňajšom stretnutí H-čka zvíťazilo AC Miláno na pôde škótskeho Celticu Glasgow presvedčivo 3:0. O góly sa postarali Kaká, Zapata a Balotelli.

Bazilej sa postaral o ďalšie prekvapenie

Ďalšie prekvapenie sa zrodilo na ihrisku FC Bazilej, kde prehrala londýnska Chelsea tesne 0:1. Rozhodujúci zásah zaznamenal v 87. minúte Salah. Bazilej tak zdolal "The Blues" v oboch vzájomných dueloch a vďaka výhre poskočil na 2. priečku tabuľky E-skupiny. Švajčiari využili zaváhanie Schalke 04 v Bukurešti (0:0). Napriek prehre si Chelsea už zabezpečila postup do osemfinále súťaže.

Zenit aj s Hubočanom v zostave remizoval s Atleticom

Brazílsky útočník Zenitu Hulk (vpravo), ktorého sa snaží zastaviť druhý sprava argentínsky obranca Emiliano Insúa v zápase skupiny G futbalovej Ligy majstrov Zenit Petrohrad - Atletico Madrid v utorok 26. novembra 2013. Foto: TASR/AP

Zenit Petrohrad v základnej zostave so slovenským obrancom Tomášom Hubočanom remizoval v G-skupine na domácom trávniku s Atleticom Madrid 1:1. Po bezgólovom prvom polčase sa v 53. minúte ujali vedenia hostia, ktorým vyšiel brejk, a Adrian Lopez sám pred domácim brankárom nezaváhal. Zenit sa dočkal vyrovnania v 74. minúte. Smolnikov poslal pred bránku center z pravej strany, ktorý si hlavičkou zrazil do vlastnej siete obranca Toby Alderweireld. Rovnakým výsledkom sa skončil aj druhý skupinový duel medzi FC Porto a Austriou Viedeň.

5. kolo skupinovej fázy LM 2013/2014:

FC Bazilej - Chelsea Londýn 1:0 (0:0)

Gól: 87. Salah. Rozhodoval: Stéphane Lannoy (Fr.)

F-skupina:

Borussia Dortmund - SSC Neapol 3:1 (1:0)

Góly: 10. Reus (z 11m), 60. Blaszcykowski, 78. Aubameyang - 71. Insigne. Rozhodoval: Carlos Velasco Carballo (Šp.)

Arsenal Londýn - Olympique Marseille 2:0 (1:0)

Góly: 1. a 65. Wilshere. Rozhodoval: Antonio Mateu Lahoz (Šp.)

Tabuľka:

1. Arsenal Londýn 5 4 0 1 8:3 12

2. Borussia Dortmund 5 3 0 2 9:5 9

3. SSC Neapol 5 3 0 2 8:9 9

4. Olympique Marseille 5 0 0 5 4:12 0

G-skupina:

Zenit Petrohrad - Atletico Madrid 1:1 (0:0)

Góly: 74. Alderweireld (vl.) - 53. Lopez. Rozhodoval: Martin Atkinson (Ang.)

/za domácich T. Hubočan celý zápas/

FC Porto - Austria Viedeň 1:1 (0:1)

Góly: 48. Martinez - 11. Kienast. Rozhodoval: Ovidiu Haţegan (Rum.)

Ajax Amsterdam - FC Barcelona 2:1 (2:0)

Góly: 19. Serero, 42. Hoesen - 49. Xavi (z 11m), ČK: 48. Veltman (Ajax). Rozhodoval: Pavel Královec (ČR)

Celtic Glasgow - AC Miláno 0:3 (0:1)

Góly: 13. Kaká, 49. Zapata, 60. Balotelli. Rozhodoval: Cüneyt Çakir (Tur.)