Dobré noviny
Rozmýšľali, že zatvoria. Gáboríkovci zachránili svoj štadión vďaka spásonosnému nápadu otca Pavla
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Rozmýšľali, že zatvoria. Gáboríkovci zachránili svoj štadión vďaka spásonosnému nápadu otca Pavla

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Facebook/Hokejová škola Mariána Gáboríka, unsplash.com/Bill Mead

Pomôže im slnko.

Vysoké ceny energií netrápia iba bežných ľudí. Svoje o tom vie aj bývalý hokejista Marián Gáborík, ktorý v Trenčíne prevádzkuje hokejový štadión. Miesto, kde vyrastajú nové talenty, však ohrozujú extrémne účty. Mariánov otec však prišiel na spôsob, ako môže ušetriť a nápad sa Gáboríkovcom už podarilo zrealizovať, informuje portál tvnoviny.sk.

Mali aj 50-tisícové faktúry

Na štadión si totiž nechali nainštalovať fotovoltické panely, ktoré slnečnú energiu menia na energiu elektrickú. Počas slnečných dní dokážu náklady znížiť až o tretinu. „Rozmýšľali sme silne, že to zavrieme,“ priznal Pavol Gáborík a dodal, že cez leto mali aj 50-tisícové faktúry za mesiac. To bol vraj šesť až sedemnásobný nárast cien.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/MGHokejovaskola/posts/pfbid0pnF7e7RZb2euSX4D9g16eWkVRhBkVRJTYo1NzNyzhuPeVBtdUoeDwr5a4pp5N8Xml

Panelmi sú pokryté strechy priľahlých budov. „Využili sme maximálne možnosti v rámci tej plochy a podarilo sa tam umiestniť 141 kW fotovoltických panelov, to je dohromady okolo 320 kusov,“ vysvetlil Peter Župa, riaditeľ spoločnosti, ktorá ich inštalovala. Ak je vonku horúco a poriadne slnečno, panely vedia pokryť až 30% energie.

Prvý štadión na Slovensku

Je to prvý štadión na Slovensku, ktorý si takto vyrába časť energie, pripomína portál. Pochvaľuje si to aj samotný Marián Gáborík, keďže prevádzkuje hokejovú školu a naplno funguje aj v lete. „Musím poďakovať otcovi, to bol jeho nápad a on to zbúchal, aby mohli ľudia, deti, krasokorčuliari, hokejisti aj hobíci chodiť na ľad,“ povedal.

A ako je to s finančnou návratnosťou? Peter Župa tvrdí, že pri terajších cenách energií je to maximálne päť rokov. „Predpokladám, že aj keby boli ceny také, ako sú teraz, že sa udržia na tých 200 euro za MWh, tak návratnosť by bola do 10 rokov,“ doplnil ho Pavol Gáborík.

Už ste čítali?