SND uvádza premiéru baletu Luskáčik
TASR
TASR

SND uvádza premiéru baletu Luskáčik

Premiéra detského baletu Luskáčik je návratom k tradičnej a najväčšmi oceňovanej verzii ruského choreografa Vasilija Vajnonena.

Z tlačovej konferencie Slovenského národného divadla k premiére detského baletu Luskáčik 26. novembra 2013 v Bratislave. Na snímke vľavo Jozef Dolinský st. (choreografia a réžia) a riaditeľ baletu SND Jozef Dolinský ml. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 26. novembra (TASR) – Balet Slovenského národného divadla uvedie 29. a 30. novembra v historickej budove premiéru detského baletu Luskáčik. Je druhou premiérou baletného súboru v tejto sezóne. Choreografia a réžia na známu hudbu Petra Iľjiča Čajkovského sú dielom Rafaela Avnikijana a Jozefa Dolinského podľa koncepcie Vasilija Vajnonena, dramaturgom je Eva Gajdošová, hudobne balet naštudoval Peter Valentovič, za dirigentským pultom sa bude striedať s Dušanom Štefánkom, scénu a kostýmy vytvoril Josef Jelínek.

V postave Máše sa v alternáciách predstavia Romina Kolodzej, Tatum Shoptaugh, Erina Akatsuka, v úlohe Princa alternujú Orazio Di Bella, Andrej Kremz a Samuel Price, v ďalších postavách potom Peter Dedinský, Andrej Szabo, Adrian Ducin, Daniel Slabý, Michal Velčický, spoluúčinkuje zbor Baletu SND, členovia Tanečného konzervatória Evy Jaczovej a Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej.

Premiéra detského baletu Luskáčik je návratom k tradičnej a najväčšmi oceňovanej verzii ruského choreografa Vasilija Vajnonena. Vo výpravnej inscenácii, plnej výtvarne bohatých obrazov, ako aj technicky náročných variácií, sa detskí diváci vydajú na rozprávkovú cestu vianočným príbehom v interpretácii sólistov, zboru Baletu SND a žiakov Tanečného konzervatória E. Jaczovej. Námetom k skomponovaniu baletu bola francúzska verzia rozprávky E. T. Hoffmana od A. Dumasa st. Hlavnou inšpiráciou Čajkovského, ktorý do partitúry vložil vlastné spomienky na detstvo, bol svet detí, svet čistoty, radosti a bezhraničnej fantázie. Jeho hudba, ktorá si vyslúžila prívlastok „symfónia detstva“, oplýva úžasnou melodickosťou a snovosťou a spolu s Labutím jazerom a so Spiacou krásavicou patrí k vrcholom svetového baletného repertoáru. V SND mal Luskáčik svoju prvú premiéru v roku 1928 v choreografii Achilla Viscusiho a odvtedy ho má súbor takmer nepretržite na svojom repertoári. Verziu Vasilija Vajnonena s Baletom SND prvý raz naštudovali Egon Bischoff a Ursula Heinrichová-Petzoldová. Jej obnovená premiéra sa konala v roku 1992, keď ju spolu s Egonom Bischoffom inscenoval Jozef Dolinský.

„K Bratislave a do tejto budovy patrí Luskáčik tak ako ryba do vody, verzia ktorú uvádzame podľa revízie Vajnonenovej je podľa môjho názoru to, čo patrí na naše javisko. Pozývame na iného Luskáčika, pretože po určitom čase sa vraciame k overenej klasike, k nádhernému, náročnému klasickému baletu, výrazným charakterovým tancom, s koncepciou bábkového divadla na divadle, aj preto iný Luskáčik,“ uviedol pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami riaditeľ baletu, choreograf a režisér v jednej osobe Jozef Dolinský.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…