Jubileum herečky Zdeny Gruberovej pripomenie výstava
SITA
SITA

Jubileum herečky Zdeny Gruberovej pripomenie výstava

Majsterka dramatických úloh stvárnila Júliu v Shakespearovi, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v hre Po páde a bola i Stellou v dráme Električka zvaná túžba od Tennesseeho Williamsa.

BRATISLAVA 26. novembra - Životné jubileum herečky Zdeny Gruberovej oslávia Divadelný ústav a Slovenské národné divadlo v Bratislave výstavou.

Výstavu Zdena Gruberová - tragická aj komediálna, lyrická aj príkra slávnostne otvoria v stredu 27. novembra o 16:00 v novej budove Slovenského národného divadla (SND) na Pribinovej ulici v Bratislave, agentúru SITA o tom informoval Miroslav Švoňava z oddelenia vonkajších vzťahov Divadelného ústavu.

Názov výstavy Zdena Gruberová - tragická aj komediálna, lyrická aj príkra prezrádza snahu jej autorov prezentovať mnohostrannosť Gruberovej hereckého talentu.

O jej hereckom talente a všestrannosti svedčí fakt, že na javisku Činohry SND, ktorej bola členkou od septembra 1954 do konca roka 1998, stvárnila deväť desiatok postáv - tragické i dramatické, ale aj komediálne.

Majsterka drámy

SND pripomína, že medzi iným v Shakespearovi hrala Júliu, Oféliu, Hermiu, Regan, aj jednu z Veselých panien z Windsoru, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v Millerovej hre Po páde, zažiarila ako Linda v jeho hre Smrť obchodného cestujúceho, bola skvelou Evou v Madachovej Tragédii človeka, Anti v Karvašovej hre Antigona a tí druhí, Princeznou Eboli v Schillerovom Donovi Carlosovi aj Stellou v dráme Električka zvaná túžba T. Williamsa.

Všetko sú to náročné dramatické úlohy. "Výstava zachytáva najdôležitejšie kreácie herečky s dôrazom na spoluprácu s režisérmi. Vernisáž uvedie herečkina kolegyňa a rodinná priateľka Zuzana Kronerová," avizoval Švoňava. Na príprave výstavy sa kurátorsky podieľa Karol Mišovic. Produkciu má na starosti Viera Burešová. Výstava potrvá do 31. decembra.

Zdena Gruberová (24. november 1933, Šenkvice) patrila dlhé roky medzi popredné členky súboru Slovenského národného divadla. Na podnet Františka Dibarboru a neskôr aj Júliusa Pántika sa prihlásila na štúdium herectva. Mladú umelkyňu angažovali do Armádneho divadla v Martine (dnešné Slovenské komorné divadlo v Martine).

Už v nasledujúcej sezóne 1954/1955 prijala ponuku angažmánu do Slovenského národného divadla, kde mohla vo svojich dramatických rolách naplno využiť svoju bohatú hereckú vrstevnatosť. Zdena Gruberová sa postupom rokov prepracovala k herečke stvárňujúcej zložité a plnohodnotné charaktery.

Talent pre lyriku i komédiu

Diváci si jej umenie dodnes pripomínajú aj z mnohých filmov, televíznych inscenácií a rozhlasových nahrávok. Počas jej kariéry s ňou spolupracovali najvýraznejšie osobnosti slovenskej divadelnej réžie 20. storočia ako Jozef Budský, Tibor Rakovský, Karol L. Zachar, Pavol Haspra, Miloš Pietor či Ľubomír Vajdička. Vo veľkých hereckých príležitostiach naplno uplatnila svoj talent pre lyriku, tragické charaktery aj komediálne zveličenie, informoval Divadelný ústav.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…