Mohol pre nás získať Nobelovu cenu, namiesto toho ho uväznili. Zatvoriť mali vás, povedal Miloš eštebákom
Simona Gálová
Simona Gálová

Mohol pre nás získať Nobelovu cenu, namiesto toho ho uväznili. Zatvoriť mali vás, povedal Miloš eštebákom

Fyzik si odsedel tri a pol roka.

Miloš Lokajíček — Foto: Pametnaroda.cz

Starý otec ho odmalička brával do kostola a učil ho, že viera v Boha je v živote nenahraditeľná. Miloš Lokajíček sa však nezamýšľal len nad tým, čo presahuje celý vesmír, ale najmä nad opačnou vecou. Ako je to s najmenšími časticami vo vesmíre? Fyzika bola jeho životnou vášňou a za jeho výskumy kvantového sveta ho obdivovali aj kolegovia za železnou oponou. Súdruhovia z jeho aktivít nadšení neboli. Eštebáci ho jedného dňa odvliekli do väzenia, pretože sa podľa nich dopustil rozvracania republiky. Nikto z nich netušil, že v putách skončil človek, ktorý mohol získať Nobelovu cenu za fyziku.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/PametNarodaPlzenskyKraj/photos/pcb.1723820267980404/1723820117980419/

Dedo sa modlil, aby vnuk prežil

Miloš sa narodil do rodiny holiča a kaderníčky, no určujúcou osobnosťou pre neho bol starý otec. Vždy bol v jeho očiach najspravodlivejším človekom na svete. „Prejavilo sa to aj tým, že si vzal matku piatich detí po tom, ako ovdovela. Jej manžela zabil blesk,“ spomínal Miloš Lokajíček v podcaste Příběhy 20. století na svojho deda. Ten sa o vnuka staral od rána do večera, pretože rodičia museli pracovať aj cez víkend.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/PametNarodaPlzenskyKraj/photos/pcb.1723820267980404/1723820114647086/

Ešte než Miloš nastúpil do prvej triedy na základnú školu, takmer umrel. Na chrbte sa mu vytvorili hnisajúce vredy a pre vysokú horúčku upadal do mdlôb. Miestny lekár jeho mame oznámil, že sa blíži chlapcov koniec. „To matku tak zasiahlo, až sa jej v noci prisnil sen. Ten ju vyburcoval k tomu, že išla pre ďalšieho detského lekára až do Plzne,“ uviedol Miloš Lokajíček, ktorý vďaka druhému lekárovi prežil. V dedine sa hovorilo, že chlapec ostal nažive, pretože zaňho obetoval svoj život jeho starý otec.

„Susedia hovorili, že môj dedo, ktorému nič nebolo, bol úplne zdravý, modlil sa, aby odišiel z tohto sveta namiesto mňa. A keď som sa ja do týždňa uzdravil, tak on zase...“ hovoril v podcaste Příběhy 20. století so smútkom v hlase Miloš Lokajíček, ktorý sa vtedy ako dieťa zaprisahal, že svoj život nepremárni.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/PametNarodaPlzenskyKraj/photos/pcb.1723820267980404/1723820131313751

Výnimočný vedec 

Miloš bol výnimočným študentom. Bavila ho latinčina, gréčtina, filozofia a exceloval v matematike a fyzike. Kým jeho spolužiaci chodili na skauting, on čítal vysokoškolské skriptá, ktoré sa na gymnáziu ani nevyučovali. Po škole prijal ponuku práce v plzenskej Škodovke, kde stretol Jozefa Hošku, ktorý sa stal jeho dobrým priateľom. Obaja milovali matematiku, fyziku, po vojne chceli ísť na vysokú školu a okrem toho ich spájala viera v Boha.

Miloš Lokajíček sa vďaka Hoškovi zoznámil s poprednými teológmi, filozofmi, profesormi aj kňazmi, no najmä s jeho sestrou Annou, ktorú si vzal za manželku. Ihneď po oslobodení Československa sa prihlásil na Prírodovedeckú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe, kde sa začala jeho výnimočná kariéra.

Po škole sa podieľal na výskume v oblasti onkologickej rádiologickej liečby a prakticky ako prvý v celej východnej Európe bol pri zavádzaní nových presných ožarovacích techník v liečbe nádorových ochorení. Na začiatku 50. rokov sa zaoberal kvantovou fyzikou, ktorá bola v tej dobe ešte len v kolíske a jeho štúdie žali po celom svete ohromný úspech.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/PametNarodaPlzenskyKraj/photos/pcb.1723820267980404/1723820137980417

Od Nobelovky do väzenia

Jeho kolegovia si boli istí, že Miloš Lokajíček mal so svojím kolegom Václavom Votrubom šancu získať Nobelovu cenu za fyziku. Fyzik Vojtěch Kundrát, jeden z jeho najbližších kolegov, sa dodnes domnieva, že svojím výskumom Miloš predbehol aj legendárneho amerického fyzika Murraya Gell-Manna.

Keď Miloš nepracoval, stretával sa v Prahe s kresťanskými intelektuálmi v krúžku nazvanom „Rodina“. Pre vieru bol vedec neustále pod drobnohľadom štátnej bezpečnosti, ktorá si na týchto veriacich pomaly pripravovala zatýkaciu akciu.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…