Pamätáte si, keď si vo videách všetci liali studenú vodu na hlavu? Internetová výzva pomohla vytvoriť liek
Simona Gálová
Simona Gálová

Pamätáte si, keď si vo videách všetci liali studenú vodu na hlavu? Internetová výzva pomohla vytvoriť liek

Milióny vyzbierané z internetovej výzvy dramaticky urýchlili boj proti ochoreniu ALS.

ALS Ice Bucket Challenge. — Foto: Wiki commons (Anthony Quintano); Unsplash (Major Tom Agency)

Keď si spomeniete na rok 2014, možno si budete pamäť, ako internet zaplavili videá, v ktorých si ľudia na hlavu vylievali vedrá plné studenej vody. Možno ste sa aj vy zapojili do tejto virálnej výzvy s názvom ALS Ice Bucket Challenge, ktorej cieľom bolo vyzbierať peniaze na vývoj lieku proti zákernej amyotrofickej laterálnej skleróze (ALS).

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/alsassociation/videos/782661276326784/

Viac ako len virálne videá

Ľudia v nakrútených snímkach sa najskôr zaviazali, že darujú peniaze Asociácii ALS, následne si na seba vyliali ľadovú vodu a nominovali ďalšieho človeka, ktorý mal urobiť to isté. Verejnosť z celého sveta vtedy vyzbierala viac ako 115 miliónov dolárov a po ôsmich rokoch vyšlo najavo, že výzva mala zmysel.

Zmáčaní odvážlivci neboli len internetovým virálom, ale ich čin mal výrazný prínos pre svet výskumu. Asociácia ALS v týchto dňoch zverejnila radostnú správu, že časť z peňazí získaných z Ice Bucket Challenge pomohla financovať štúdiu lieku na liečbu ALS, ktorý práve schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). „Ďakujeme miliónom ľudí, ktorí prispeli, zúčastnili sa a umožnili nám investovať do sľubných liekov,“ povedala Calaneet Balas, prezidentka a generálna riaditeľka asociácie ALS, podľa ktorej financovanie z internetovej výzvy dramaticky urýchlilo boj proti ALS.

Čo je ALS?

Ide o progresívne neurodegeneratívne ochorenie, ktoré napáda mozog a spôsobuje stratu motorických buniek. Ľudia postihnutí týmto ochorením pociťujú progresívnu svalovú slabosť. Približne v 70 percentách diagnóz sa choroba začína príznakmi z miechy, ale aj svalovou slabosťou.

Postupne oslabujú pacientove ruky a nohy, nezriedka aj svaly úst a hrdlo, čo vedie k nezrozumiteľnej reči a ťažkostiam s prehĺtaním. Títo pacienti majú tiež často pridružený emocionálny dopad, ktorý sa prejavuje ako nekontrolovateľný smiech alebo plač. V neskorších štádiách je pacient úplne paralyzovaný, hoci psychické funkcie sú zachované.

Nevylieči, ale spomalí 

Nový liek od spoločnosti Amylyx síce nedokáže vyliečiť smrteľné neurodegeneratívne ochorenie, ale výrazne ho spomaľuje. Bolo to vôbec prvýkrát, čo vedci dokázali liekom spomaliť progres ochorenia ALS. „Liek dáva ľuďom viac času na to, aby boli funkční,“ vysvetlil Josh Cohen, spoluvýkonný riaditeľ a spoluzakladateľ Amylyx.

Liek nedávno schválený FDA ale nie je jediným, ktorý z „ľadovej“ výzvy ťaží. Asociácia ALS uviedla, že vyzbierané peniaze išli na 130 výskumných projektov v 12 rôznych krajinách a tiež 40 potenciálnych liekov, ktoré sú stále vo vývoji.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/watch/?ref=search&v=2015990545213588&external_log_id=d2419f15-b11a-4de8-bed5-e30ff838117e&q=ALS%20Ice%20Bucket%20Challenge%20hugh%20jackman

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…