Dobré noviny
Ovplyvnil generácie československých detí. Z kníh Vojtecha Zamarovského sa učili dokonca aj samotní Gréci
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Ovplyvnil generácie československých detí. Z kníh Vojtecha Zamarovského sa učili dokonca aj samotní Gréci

Vojtech Zamarovský
Vojtech Zamarovský — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Od narodenia zakladateľa modernej slovenskej literatúry faktu a prekladateľa uplynulo 103 rokov.

Za siedmimi divmi sveta, Objavenie Tróje, Na počiatku bol Sumer či Grécky zázrak, sú len niektoré z kníh Vojtecha Zamarovského, na ktorých vyrástli celé generácie čitateľov v bývalom Československu. Ich autor patrí dodnes k najprekladanejším a najvydávanejším slovenským spisovateľom. Od narodenia zakladateľa modernej slovenskej literatúry faktu a prekladateľa uplynie v stredu 5. októbra 103 rokov.

Vyznačoval sa talentom premeniť kvantum informácií a faktov na zaujímavý až napínavý príbeh. O histórii však písal spôsobom, ktorým si nezískal len širokú čitateľskú verejnosť, ale aj uznanie odborníkov na dané historické témy. Aj preto sa stal nositeľom čestného titulu Veľvyslanec helenizmu za rok 2006, ktorý mu udelila prefektúra gréckych Atén za celoživotné dielo a príspevok k šíreniu myšlienok helenizmu v regióne strednej a východnej Európy.

Vojtech Zamarovský.
Vojtech Zamarovský. Foto: TASR/archív

Otec bol kominárskym majstrom

Vojtech Zamarovský sa narodil 5. októbra 1919 v Trenčíne ako najstarší z troch súrodencov. Pochádzal z rodiny kominárskeho majstra, podnikateľa a predsedu Okresného živnostenského spoločenstva v Trenčíne, ktorý obchodoval s drevom, uhlím, vlastnil pílu či tehelňu.

Budúci najznámejší slovenský popularizátor starovekých civilizácií a antiky maturoval na Reálnom gymnáziu v Trenčíne. V rokoch 1938-1939 študoval na Vysokej škole obchodnej v Prahe. Právne vzdelanie získal na Právnickej fakulte Slovenskej univerzity (dnešná Univerzita Komenského) v Bratislave. V rokoch 1943-1946 a 1948-1949 pokračoval v štúdiách na Vysokej škole obchodnej v Bratislave.

Debutoval ako 41-ročný

Už počas vysokoškolských štúdií pracoval v Slovenskej národnej banke. Roky 1945 a 1946 strávil na Povereníctve priemyslu a obchodu v Bratislave. Od roku 1946 pôsobil na Úrade predsedníctva vlády v Prahe a od roku 1951 v Štátnom plánovacom úrade, odkiaľ musel z politických dôvodov odísť. Zamestnal sa ako administratívny vydavateľský pracovník Štátneho nakladateľstva krásnej literatúry a umenia v Prahe.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?