Dajte si pozor, najzákernejší bankový podvod je už aj na Slovensku. Trik vás môže pripraviť o všetky úspory
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Dajte si pozor, najzákernejší bankový podvod je už aj na Slovensku. Trik vás môže pripraviť o všetky úspory

Banky ale aj polícia vyzývajú na obozretnosť. Údajne ide o najsofistikovanejší bankový podvod, aký sa na naše územie dostal.

— Foto: Unsplash / Facebook Hoaxy a podvody - Polícia SR

Pred časom podvodníci presviedčali dôverčivých ľudí, že spáchali trestné činy. Teraz skúšajú ešte zákernejšiu metódu. Podvodníci prešli z monotónnej angličtiny do češtiny, pričom radi vystupujú ako pracovníci banky. Ako upozorňuje napríklad Slovenská sporiteľňa, dokážu používať číslo, ktoré sa na displeji volaného klienta javí ako číslo vašej banky. Na „falošného bankára,“ ktorý z Česka zamieril aj na Slovensko, masívne upozorňujú nielen viaceré slovenské banky, ale aj polícia.

Takmer rovnaký scenár

„Volajúci sa predstaví ako zamestnanec banky a môže sa stať, že sa predstaví dokonca pod menom jej reálneho pracovníka, či dokonca zašle aj falošný identifikačný preukaz,“ vysvetľuje podvod šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne, Ján Adamovský a dodáva, že podvod prebieha takmer vo všetkých prípadoch rovnako.

V podvodnej „hre“ je klient obklopený falošným bankárom aj falošnou políciou. Bankár klienta zvyčajne upozorní, že v jeho mene niekto požiadal o úver a odporučí mu obrátiť sa na pobočku banky pre zrušenie úveru. Skôr ako tak klient stihne spraviť, vstupuje do podvodu falošný policajt. „Informuje ho, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom,“ dodáva Adamovský s tým, že falošní policajti kvôli svojej dôveryhodnosti neváhajú obetiam podvodu naoko ponúknuť ani osobné stretnutie.

Ak sa človek nechá do tohto sofistikovaného podvodu zatiahnuť, nasleduje ďalšia séria telefonátov, ktoré radia najmä možnosť vziať si v banke maximálny možný úver, ktorým vyčerpáte úverový limit a podvodníka predbehnete či výber všetkej hotovosti a jej poslanie na bezpečný účet. Dôveryhodnosť v tomto prípade zvyšuje QR kód s logom alebo klienta pošlú k bankomatu na Bitcoin. Ak človek naletí, automaticky o peniaze prichádza.

Podvodné SMS

Pri podvodných telefónoch to však nekončí. Polícia v uplynulých dňoch dáva do pozornosti aj podvodné SMS správy, na ktoré ich upozorňuje čoraz viac slovenských bánk.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/hoaxPZ/photos/a.317666309061243/1301345397359991

„Banky pravidelne upozorňujú svojich klientov, že ani na e-mail, ani do SMS správy neposielajú nijaké adresy, cez ktoré by ste sa mohli prihlásiť do svojho účtu. Ak od vás niekto vyžaduje vaše osobné údaje, je to pravdepodobne preto, že ich chce získať, aby ich mohol neskôr zneužiť," upozorňujú policajti na Facebooku a dodávajú, že je na mieste skontrolovať si aj to, či ste vlastne klientom banky, ktorá vás kontaktuje.

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…