Dobré noviny
Toto je osem toxických viet, ktoré svojim deťom nehovorte. Rodičia svojimi slovami vedia meniť životy
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Toto je osem toxických viet, ktoré svojim deťom nehovorte. Rodičia svojimi slovami vedia meniť životy

— Foto: Pexels.com

Deti sa od svojich rodičov častokrát okrem lásky dočkajú aj toxického vplyvu.

Tisíce deti sú vystavené psychickému týraniu svojich rodičov a to možno aj bez toho, aby si to obe strany uvedomili. Bolestivé slová ich otec a mama niekedy vyslovia s dobrým úmyslom, avšak efekt môže byť nakoniec úplne opačný. Na deťoch zanechá psychickú a emocionálnu újmu. Deti získajú spomienky, ktoré ich budú ťažiť celý život. Práve rodičia by pritom mali byť tí, ktorí im pomôžu vybudovať si zdravú sebadôveru a vlastnú osobnosť. Týchto osem vecí by ste svojim deťom nikdy nemali hovoriť, pretože na ich život môžu mať priam toxický vplyv.

1. Kritika ich vzhľadu

Nikdy svojmu dieťaťu nehovorte, že je škaredé, tučné či naopak príliš vychudnuté. Kritizovanie jeho vzhľadu vedie k zvýšenej neistote a obavám o svoje telo. V budúcnosti môžu ľahko vyústiť k poruchám s príjmom potravy. Rodičia by mali deti viesť k tomu, ako byť zdravý a ako sa mať rád bez ohľadu na svoj zovňajšok.

2. Prečo sa takto správaš?

Neustála kritika správania sa môže v konečnom dôsledku mať úplne iný dôsledok. „Prečo sa správaš ako decko? Prečo sa správaš divne? Prečo takto chodíš?“ Deti majú prirodzenú tendenciu veriť tomu, čo im hovoria rodičia. Neustále sarkastické a kritické poznámky na ich správanie ich môžu viesť k myšlienke, že s nimi nie je niečo v poriadku. Neskôr môžu nadobudnúť obavy byť samy sebou v spoločnosti iných ľudí aj v dospelosti. Stále ich bude sprevádzať strach a obava pred tým, že by sa im druhí posmievali alebo si okamžite všimli ich nedostatky.

Foto: Pexels.com

3. Sebecké želenia

Akokoľvek vás môže dieťa nazlostiť, nikdy mu neadresujte slová, v ktorých spochybnite ich existenciu. „Nikdy si sa nemal narodiť! Ľutujem, že som tvoja matka/otec! Prial by som si, aby si bol iný.“ Dieťa sa pri takýchto vetách musí cítiť na svete zbytočne, nepodstatne a vedie to k nízkemu sebavedomiu, depresiám až sebapoškodzovaniu. Deti musia mať pocit, že sú tu, lebo sú milované a chcené.

4. Sťažovanie sa na problémy, ktoré sú kvôli nim

Vychovávať dieťa nie je maličkosť, nie je ani jednoduché a ani lacné. Za to všetko však ono nemôže. Nikdy nehovorte vety ako „Stojíš ma veľa peňazí.“ či „Je také vyčerpávajúce sa o teba starať.“ Dieťa sa môže cítiť ako bremeno a získava tendenciu maskovať svoje skutočné pocity aj problémy, len aby sa vyhlo hnevu rodičov alebo pocitu, že ich zase obťažuje svojou existenciou. Výskumy ukázali, že deti takýchto rodičov mali neskôr sklon ku krádežiam a dokonca násiliu.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?