Partia mladých Slovákov opravuje zničené mostíky v Nízkych Tatrách. Turistom to môže zachrániť život
Simona Gálová
Simona Gálová

Partia mladých Slovákov opravuje zničené mostíky v Nízkych Tatrách. Turistom to môže zachrániť život

Postavia ich s čo najmenším negatívnym dopadom na okolitú prírodu.

Zničený a opravený most v Nízkych Tatrách — Foto: Facebook - Hikemates

Mosty v Nízkych Tatrách majú veľmi dôležitú funkciu. Nielen pre turistov, ale častokrát sú jedinou cestou aj pre záchranárov z horskej služby, aby sa dostali za zranenými. Množstvo tatranských mostíkov je ale podľa milovníkov hôr v katastrofálnom stave. „Problémom sú najmä poškodené či úplne chýbajúce mostíky cez horské potoky, ide pritom o populárne lokality,“ vysvetlili tatranskí nadšenci z turistickej komunity Hikemates, ktorí sa rozhodli vyhrnúť rukávy a opraviť zničené stavby.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/hikemates/photos/1926311764227504

Postrach pre záchranárov

Riaditeľ správy Tatranského národného parku Pavol Majko upozorňuje, že negatívnym javom je postavenie viacerých mostíkov po kalamite Žofia v roku 2014. „Z envirofondu sa vtedy vyčlenilo milión eur na spriechodnenie turistických chodníkov. No mostíky už hnijú alebo úplne chýbajú,“ popísali realitu turisti z komunity Hikemates. Problémom však je, že schátrané či spadnuté stavby sa nachádzajú najmä na pozemkoch neštátnych vlastníkov. A tak teda národný park nemôže podľa platnej legislatívy zaplatiť za obnovu mostíkov. Turistickí nadšenci sa preto situáciu rozhodli riešiť na vlastnú päsť.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/hikemates/photos/1926303227561691

Podľa nich je v dezolátnom stave most v Bystrej doline, poškodené alebo úplne chýbajúce lavice cez potoky sú v ústí Jaloveckej doliny a priamo v Jaloveckej i Bobroveckej doline. Úplne chýbajúci mostík cez potok v Bystrej doline už bol príčinou viacerých záchranných akcií. Tečúcu rieku totiž musia turisti prebrodiť, čo je problematické najmä pri zvýšenej vodnej hladine. „Silne poškodené sú aj mostíky v Prosieckej doline. Okruh Prosieckou a Kvačianskou dolinou je pritom zrejme najkrajšia a veľmi populárna trasa v Chočských vrchoch,“ vysvetlili milovníci prírody, ktorí sa rozhodli spustiť verejnú zbierku, vďaka ktorej postavia nové mosty vlastnými rukami. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/donioslovensko/photos/a.119354463854046/200342712421887/

Spoločnými silami to zvládnu

Ak sa im podarí vyzbierať štyritisíc eur, dokážu zabezpečiť statický posudok, materiál na stavbu, prenájom potrebných strojov, práce na brigáde i človeka, ktorý to celé zorganizuje. „Ak sa nám podarí vyzbierať viac ako osemtisíc eur, za zvyšné peniaze zorganizujeme architektonickú súťaž na manuál stavby tatranských mostíkov, z ktorej môžu vyjsť riešenia, ktoré vydržia nie desať, ale desiatky rokov,“ vysvetlili vášniví turisti, ktorí už v minulosti vyzbierali 60-tisíc eur na stavbu nových útulní v Malých Karpatoch, Muránskej Planine a Volovských vrchoch.

Pri rekonštrukciách sa budú používať prírodné materiály, najmä drevo. „Obnova bude prebiehať s čo najmenším dopadom na okolitú prírodu. Dôležitá je funkčnosť, preto rekonštrukcie konzultujeme aj s Horskou záchrannou službou, vybrané mostíky budú mať takú šírku, aby cez ne záchranári v prípade potreby prešli aj s technikou, napríklad štvorkolkou,“ uviedol dobrovoľník Patrik Pajta.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/hikemates/photos/a.930707010454656/1929675770557770/

Mladí turisti dokázali, že nejde iba o prázdne slová. V septembri vymenili prvý mostík v havarijnom stave v Jaloveckej doline. „Záujem o turistiku rastie, no zodpovedať tomu musí aj kvalitná a bezpečná infraštruktúra. Rozpadnuté mostíky na turistických trasách sú problémom, rozhodli sme sa preto v tých najkritickejších lokalitách postaviť nové bezpečné mostíky, ktoré budú slúžiť všetkým turistom,“  dodal Patrik Pajta z Hikemates. Doteraz na opravu týchto turistických stavieb vyzbierali viac ako štyritisíc eur. Podporiť ich môžete na tomto odkaze.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…