Polstoročie Radošinského naivného divadla oslávia výstavou
SITA
SITA

Polstoročie Radošinského naivného divadla oslávia výstavou

Návštevníkov výstavy prevedú 50 divadelnými sezónami, počas ktorých Radošinské naivné divadlo zožalo úspech na domácich i zahraničných divadelných doskách.

BRATISLAVA 26. novembra - Polstoročím Radošinského naivného divadla prevedie všetkých priaznivcov tejto divadelnej scény výstava Cesta človečinou - 50 rokov Radošinského naivného divadla.

Slávnostne ju otvoria v utorok 26. novembra o 18:00 v bratislavskej Galérii Slovenskej výtvarnej únie v budove Umeleckej besedy na Dostojevského rade č. 2. Súčasťou vernisáže bude predstavenie knihy Stanislava Štepku Predpoveď na zajtra - Dve správy o mojom dvadsiatom storočí (s predpoveďou na zajtra).

Prezentáciu doplní autogramiáda, agentúru SITA o tom informoval Miroslav Švoňava z oddelenia vonkajších vzťahov Divadelného ústavu.

Výstavu za účasti divadelného súboru, hostí a organizátorov otvorí dramaturgička Darina Abrahámová. Súbor uvedie v programe niekoľko piesní z pripravovaného titulu Sčista-jasna.

50 divadelných sezón na výstave

Večer bude moderovať Lucia Hurajová. S Radošinským naivným divadlom je neodmysliteľne späté meno dramatika, herca, režiséra a umeleckého vedúceho súboru Stanislava Štepku.

Jeho najnovšiu publikáciu Predpoveď na zajtra, ktorá vyšla v Divadelnom ústave, uvedie do života herečka Radošincov Maruška Nedomová.

Organizátormi výstavy k 50-tke Radošincov sú Divadelný ústav, Radošinské naivné divadlo a Slovenská výtvarná únia. Návštevníkov prevedú 50 divadelnými sezónami, počas ktorých sa Radošinské naivné divadlo zastavilo deväťtisíckrát a jeho cestu lemovali približne tri milióny divákov na Slovensku aj v zahraničí.

Výstavu doplnia dve sprievodné podujatia - 5. a 10. decembra od 16:00 do 18:00 sa bude konať Sprievod výstavou v spoločnosti Stanislava Štepku spojený s autogramiádou autorových publikácií.

Kurátormi výstavy sú Juliana Beňová, Katarína Kunová a Martin Timko a autormi architektonického riešenia Miroslav a Jaroslav Daubravovci. Produkčne sa na výstave podieľala Zuzana Šnircová. Výstava potrvá do 15. decembra.

Publikácia Predpoveď na zajtra obsahuje dve najnovšie hry Stanislava Štepku Polooblačno a Sčista-jasna. "Monumentálna javisková freska zo života autorovej rodnej Radošiny a nepriamo aj celého Slovenska, podaná štepkovským príznačným humorom, sebairóniou a svojským jazykom, vytvára jedinečnú mozaiku farbistého dvadsiateho storočia," informoval Švoňava.

Súčasťou knihy je tiež odborná štúdia Petra Čahoja, rozhovor s dramatikom a bohatý faktografický materiál - súpis diel Stanislava Štepku, autorov životopis, dobové fotografie a ďalšie zaujímavosti.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…