Polstoročie Radošinského naivného divadla oslávia výstavou
SITA
SITA

Polstoročie Radošinského naivného divadla oslávia výstavou

Návštevníkov výstavy prevedú 50 divadelnými sezónami, počas ktorých Radošinské naivné divadlo zožalo úspech na domácich i zahraničných divadelných doskách.

BRATISLAVA 26. novembra - Polstoročím Radošinského naivného divadla prevedie všetkých priaznivcov tejto divadelnej scény výstava Cesta človečinou - 50 rokov Radošinského naivného divadla.

Slávnostne ju otvoria v utorok 26. novembra o 18:00 v bratislavskej Galérii Slovenskej výtvarnej únie v budove Umeleckej besedy na Dostojevského rade č. 2. Súčasťou vernisáže bude predstavenie knihy Stanislava Štepku Predpoveď na zajtra - Dve správy o mojom dvadsiatom storočí (s predpoveďou na zajtra).

Prezentáciu doplní autogramiáda, agentúru SITA o tom informoval Miroslav Švoňava z oddelenia vonkajších vzťahov Divadelného ústavu.

Výstavu za účasti divadelného súboru, hostí a organizátorov otvorí dramaturgička Darina Abrahámová. Súbor uvedie v programe niekoľko piesní z pripravovaného titulu Sčista-jasna.

50 divadelných sezón na výstave

Večer bude moderovať Lucia Hurajová. S Radošinským naivným divadlom je neodmysliteľne späté meno dramatika, herca, režiséra a umeleckého vedúceho súboru Stanislava Štepku.

Jeho najnovšiu publikáciu Predpoveď na zajtra, ktorá vyšla v Divadelnom ústave, uvedie do života herečka Radošincov Maruška Nedomová.

Organizátormi výstavy k 50-tke Radošincov sú Divadelný ústav, Radošinské naivné divadlo a Slovenská výtvarná únia. Návštevníkov prevedú 50 divadelnými sezónami, počas ktorých sa Radošinské naivné divadlo zastavilo deväťtisíckrát a jeho cestu lemovali približne tri milióny divákov na Slovensku aj v zahraničí.

Výstavu doplnia dve sprievodné podujatia - 5. a 10. decembra od 16:00 do 18:00 sa bude konať Sprievod výstavou v spoločnosti Stanislava Štepku spojený s autogramiádou autorových publikácií.

Kurátormi výstavy sú Juliana Beňová, Katarína Kunová a Martin Timko a autormi architektonického riešenia Miroslav a Jaroslav Daubravovci. Produkčne sa na výstave podieľala Zuzana Šnircová. Výstava potrvá do 15. decembra.

Publikácia Predpoveď na zajtra obsahuje dve najnovšie hry Stanislava Štepku Polooblačno a Sčista-jasna. "Monumentálna javisková freska zo života autorovej rodnej Radošiny a nepriamo aj celého Slovenska, podaná štepkovským príznačným humorom, sebairóniou a svojským jazykom, vytvára jedinečnú mozaiku farbistého dvadsiateho storočia," informoval Švoňava.

Súčasťou knihy je tiež odborná štúdia Petra Čahoja, rozhovor s dramatikom a bohatý faktografický materiál - súpis diel Stanislava Štepku, autorov životopis, dobové fotografie a ďalšie zaujímavosti.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…