Dobré noviny
Sovietsky zväz dvadsať rokov vŕtal dieru do pekla. Kilometre pod povrchom objavili to, čo čakali najmenej
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Sovietsky zväz dvadsať rokov vŕtal dieru do pekla. Kilometre pod povrchom objavili to, čo čakali najmenej

— Foto: Instagram: francescadani

Vedecký experiment doniesol mnoho nových poznatkov.

Vedci zo Západu im neverili

Aj napriek tomu, že sa vedcom nepodarilo dostať až na hranicu zemského plášťa, teda približne 25 kilometrov pod povrchom, dostali sa k mnohým cenným a aj pomerne nečakaným informáciám. Najviac prekvapujúcim zistením bolo, že sa v podzemí nachádza veľké množstvo vody. Vodu obsahovali aj horniny. Vedci vo vzorkách objavili aj hélium, dusík, vodík a oxid uhličitý.

Vzorky pochádzali z rôznych období a našli stopy aj po 24 druhoch jednobunkových organizmov. V závere sa dostali aj k skalám, ktoré boli staré 2,7 miliardy rokov a práve tie ich ďalší postup zastavili. „Keď Rusi začali vŕtať a tvrdili, že našli vodu, väčšina vedcov im jednoducho neverila. Kedysi medzi vedcami panovala zhoda, že kôra v hĺbke 5000 metrov je taká hustá, že cez ňu nemôže preniknúť voda,“ povedal o sovietskom objave Uli Harms z International Continental Scientific Drilling Program pre CNN.

Miesto experimentu sa za desaťročia zmenilo na pustatinu. Kedysi významná vedecko-výskumná stanica je opustenou ruinou. Uzatvorený otvor do hĺbky zeme je uprostred rozpadnutej budovy.

Pokusy pokračujú

Snaha vedcov dostať sa až na hranicu zemského plášťa úplne nevymizla. Podobný pokus sa uskutočnil aj v Nemecku, tam však na extrémne vysokú teplotu natrafili oveľa skôr ako ich sovietski kolegovia pred desaťročiami.

Je ťažké zbaviť sa pocitu, že ide o akúsi snahu dostať sa do stredu Zeme. Samotní vedci tieto snahy neoznačujú ako experimenty, ale expedície. „Hovoríme o tom, ako o expedícii, pretože príprava a realizácia dá naozaj zabrať. Navyše, vstupujete do priestoru, kde nikto iný nikdy nebol a to je naozaj nezvyčajné,“ dodáva výskumník Harms.   

 

Časť 2 / 2

Už ste čítali?