Po smrti nevinnej ženy si strihajú vlasy a pália šatky. Iránky vyšli do ulíc bojovať za svoje práva
Simona Gálová
Simona Gálová

Po smrti nevinnej ženy si strihajú vlasy a pália šatky. Iránky vyšli do ulíc bojovať za svoje práva

Pravidlá obliekania platia pre ženy od islamskej revolúcie v roku 1979.

Protestujúca s fotografiou Mahsy Amíníovej / Protestujúci v Iráne — Foto: TASR/AP (Bilal Hussein)

Mohutný dav jasá, keď si žena prikladá nožnice k vlasom a strihá sa bez toho, aby bola zahalená v hidžábe. Keď si zastrihne prvýkrát, víťazoslávne dvíha päsť do vzduchu a okolo nej burácajú muži aj ženy. Ostatné dámy si dávajú dolu šatky z hlavy a pália ich priamo na ulici. Tento silný akt vzdoru sa udial vo viacerých iránskych mestách, kde začali masívne protesty za ženské práva, ale tiež proti policajnému násiliu a konzervatívnemu islamskému režimu. Pri protestoch bolo zranených najmenej 450 ľudí.

Bola zdravou mladou ženou

Protesty spustila správa o úmrtí 22-ročnej Mahsy Amíníovej, ktorú v utorok 13. septembra zatkla náboženská polícia za „neislamské" oblečenie a odviedla ju na policajnú stanicu. Podľa mužov zákona u mladej ženy nastali problémy so srdcom a neskôr zomrela. Nemocnica, kde ju ošetrovali, po jej smrti napísala na Instagram, mimochodom príspevok je už teraz vymazaný, že Amíníová už bola mozgovo mŕtva, keď ju tam v utorok prijali. Jej prípad spustil vlnu hnevu a smútku po celej krajine. Mnoho kritikov obvinilo políciu, že Amíníovú zbila, a to nakoniec viedlo v piatok k jej skonaniu. Polícia toto obvinenie odmietla.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=6096343797079590&set=bc.Abp7MNLZxIl5QHc-XLL3q94B3PMFg87_Lc2vcQFpeeRntI9xSAZj2akUk5X-FuJRo2RmAFT3lWqVBsqgwi61F9lsqM7P-sji4UF-MI4lVA2gsTnv3NLTcRWgolqjQLHDm2pTUfnIFHRP714PQH7lPMdV&opaqueCursor=AbrDHHPxDI8jCZrP3mKZq8Sy0yQgkKclNIkhIbt_EGZ7m8XU2OVqreuO7cOxjdrDkN6SzDsN2u9aM_R01oARHoBYHwAqIoCTlOgQs_EagwdbK317B9bwV_MC2GzaX6VCNGq5QAzgAgVRuUTN6Elwo0ZZ6wHk3uF5JrxvzASA3CgtvkCwMj2lKEiBb_PEyomUkte0Tjzy5hfxhq35lmDHvPFyBZg9sxF6Bq5o1xReHB6dOBv-hwkWWmLpO8d6Ikts4DSQp7C2C-OQQiZKKlCTK7gEGeU3Widn3daNZeZCqrIy76PoL-MbanGOmENvp1tL_MblLIkE07zCr0hPZfu1SFzW5BKGqiZCJRX2o_fWtdg2Z3MB9H98Vqdia5-oNHyLT-4bvLCSHA-fC_7uRVAVgZcunq2zwhZglAld8t08v39FUQgij1dTr049rEe5eOcwA9MTDAF_zEACumB78ApXCYanA_y5c7b7xz7Mhy53oNIil42H4TmMfW_IkqS5ip-C0w0qdY1rCz7Ne9wlBt5P1RDFhELdg_Swnx46DvvgyhsexfkKnqfNnQc9yYqt9Kl9-ySG2nXxaMBFui0cSMw5j7GQlUZL6K_ywLagvXOnCaovpCBkQpaY_UI86b1kgNQeVy0VgfhGKDO17PhM_20xc6x62N8Nfppl36xZWp8Sx6Hee10joRIZVP6obKNoqI8OLBU

Na internete sa šírili správy, že ženu zatkli, lebo šatku nemala na hlave umiestnenú správne a bolo jej vidieť niekoľko pramienkov vlasov. Obvinenia sú neodôvodnené, vyhlásil v pondelok šéf teheránskej polície Hosejn Rahímí. Dodal, že polícia sa vždy snažila zabezpečiť, aby sa takéto prípady nestávali. „Podľa zákona je teraz našou povinnosťou ženám pripomenúť pravidlá obliekania,“ uviedol Rahímí. „To, čo nosia doma, je ich vec, ale nie na verejnosti,“ doplnil s tým, že policajti sa vlasov na hlave tejto ženy ani nedotkli.

Rodina zosnulej ale tvrdí, že Amíníová bola predtým úplne zdravá žena, a tak tvrdenie polície rázne odmieta. Jej otec je presvedčený, že ak by polícii netrvalo dve hodiny dopraviť ju do nemocnice, mohla ešte žiť. Úradujúca Vysoká komisárka OSN Nada Al Nashifová pre ľudské práva uviedla, že existujú správy, podľa ktorých polícia ženinou hlavou udrela o jedno zo svojich vozidiel a udrela ju do hlavy obuškom.

Čo prikazuje zákon z roku 1979?

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…