Dobré noviny
FOTO: Žiadna televízia či mobilné telefóny. Rozprávková drevenička vás prenesie do sveta našich predkov
Romana Mináriková
Romana Mináriková

FOTO: Žiadna televízia či mobilné telefóny. Rozprávková drevenička vás prenesie do sveta našich predkov

Takto vyzerá unikátna drevenička.
Takto vyzerá unikátna drevenička. — Foto: Facebook/Linda Dvorštiaková, Instagram/tak.ako.kedysi

Manželia svojpomocne vybudovali miesto, v ktorom sa budete cítiť ako na prázdninách u svojej prababky.

Hoci sa zvyky našich predkov pomaly vytrácajú z bežného života a mladá generácia si len ťažko vie predstaviť, ako žili jej prastarí rodičia, manželia Linda a Samuel sa rozhodli kúsok slovenských tradícií predsa len zachovať. Vďaka unikátnemu projektu „Tak ako kedysi“ sa ocitnete vo svete, v ktorom neexistoval internet ani mobilný telefón. Nezabudli ani na takmer zabudnuté remeslá.

„Projekt ‚takakokedysi‘ vznikol preto, aby sme ľuďom ukázali, ako sa žilo kedysi. Nielen teda po tej architektonickej stránke, ale aj po tej hodnotovej. Aby vyskúšali odložiť mobilný telefón, vyskúšali tradičné, dnes už takmer zabudnuté činnosti (ako napr. vyšívanie), alebo len tak trávili čas rozprávaním sa so svojimi blízkymi,“ ozrejmila pre portál Hashtag členka projektu Linda Dvorštiaková.

Napriek tomu, že tradičná ľudová drevenica, ktorá sa nachádza v dedinke Komjatná na Liptove, prešla rekonštrukciou, zachovala si všetko podstatné - vrátane atmosféry rokov dávno minulých. Tú dopĺňa aj autentický nábytok, ktorý partia zháňala v domoch svojich prarodičov aj v bazároch.

„Problém ale bol, že veľká časť starého nábytku už nebola kompletná, alebo bola poškodená. Takže nám to dalo veľa práce, kým sme zohnali niečo, čo spĺňa účel a aj sme s tým boli spokojní,“ vysvetlila Linda. Spolu s manželom túžila ľuďom priniesť zážitkové, no zároveň aj netradičné ubytovanie na Liptove.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tak ako kedysi (@tak.ako.kedysi)

Drevenica dnes skutočne kopíruje domy, v ktorých žili naši predkovia, pričom návštevníci v nej budú len márne hľadať televízor či internet. Hoci telefóny pri vstupe hosťom neberú, snažia sa ich aspoň motivovať k tomu, aby ich sami odložili do špeciálne upravených vrecúšok, ktoré rušia signál. Budú tak mať viac času na skúšanie tradičných remesiel či na rozhovory s blízkymi.

Už ste čítali?