Dobré noviny
Michal so svalovou atrofiou píše knihy vďaka brade a dvom prstom: Ak človek naozaj chce, dokáže všetko
Simona Gálová
Simona Gálová

Michal so svalovou atrofiou píše knihy vďaka brade a dvom prstom: Ak človek naozaj chce, dokáže všetko

Michal Škombár.
Michal Škombár. — Foto: Instagram - @michalskombar

Volajú ho slovenský Stephen Hawking.

Pre svalové ochorenie potreboval polovicu svojho života dýchací prístroj. Keď mal Michal Škombár jeden rok, diagnostikovali mu spinálnu svalovú atrofiu, no vďaka obrovskej podpore svojej rodiny prežíva obdivuhodný život.

Paralyzovaného 31-ročného spisovateľa prirovnávajú k Stephenovi Hawkingovi. Kým on sa hýbal na vozíku a na rozprávanie používal svoj počítač, Michal píše pomocou svojej brady. Doteraz vydal päť úspešných kníh, ktoré číta aj spisovateľ Jozef Karika.

Vytiahol si Čierneho Petra

Michal píše knihy vďaka svojej brade, počítačovej myši a obrazovke, na ktorej má klávesnicu. Jeho prvé dielo s názvom Druhá šanca malo takmer 500 strán, ktoré písal celé dva roky. Ako jediný spisovateľ s vtipom hovorí, že píše, až ho bolí sánka.

Spinálna svalová atrofia sa u neho začala viditeľne prejavovať pri lezení. Zdvíhal sa inak ako zdravé deti, čo signalizovalo, že má nejaký zdravotný problém. Lekári zistili, že jeho rodičia Michal a Mária sú prenášačmi abnormálneho génu. Šanca, že by sa im narodilo choré bábätko, bola jedna ku štyrom, no netušili o tom. Z ich troch ratolestí to bol práve Michal, ktorý si vytiahol „Čierneho Petra“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Škombár (@michalskombar)

Choroba Michala posadila na vozík a neskôr uložila na posteľ. Začal mať problémy s dýchaním a dýchacia trubica mu viac nedovolila sa posadiť ani samostatne nadýchnuť. Nedokáže hýbať rukami, nohami a aj komunikácia je preňho veľmi náročná. „S tou tracheostómiou mám hlas ako baran,“ žartoval Michal. Jeho hovorkyňou je mama Mária, ktorá je so synom 24 hodín denne. „Užívame si, keď je dobre. Plačeme, keď je zle,“ priznala odvážna mama.

Život by aj tak nemenil

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?