Ako si užiť radosť z pohybu pri skialpinizme?
Inzercia
Inzercia

Ako si užiť radosť z pohybu pri skialpinizme?

Skialpinizmus vznikal vo Švajčiarsku a Francúzsku, no dnes je rozšírený po celom svete. Ponúka krásne zážitky vo voľnej prírode a delí sa na viacero kategórií, pričom najpočetnejšie skupiny tvoria pretekárski a rekreační športovci.

— Foto: dreamstime.com

Je dobré vedieť, že nielen profesionálny, ale aj rekreačný skialpinizmus si vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu. Jedná sa o šport, ktorý je kombináciou voľného lyžovania, lezeckých schopností a premyslenej navigácie. Maximálna opatrnosť nesmie chýbať najmä začiatočníkom, ktorí nemajú s týmto športom veľké skúsenosti. A podľa akého kľúča by mal nováčik voliť lyže? Skialpinistické lyže vychádzajú zo zjazdových lyží, no rozdiel je v tom, že sú ľahšie a univerzálne. Pri výstupoch je potrebné na sklznicu lyží prilepiť po celej dĺžke pásy, ktoré je nutné dobre prichytiť od špičky, až po pätu. Na výber sú materiály ako mohér, nylon a iné vlákna.

Skialpinistické lyžiarky a viazanie

Lyžiarky určené na skialpinizmus vzhľadom pripomínajú lyžiarky zjazdárske, no majú nižšiu hmotnosť a sú ohybné v členkoch - v zadnej časti lyžiarok je mechanizmus, ktorý je možné počas lyžovania uzamykať a odomykať. Mechanizmus si lyžiar uzamkne vtedy, keď potrebuje, aby sa lyžiarky správali ako fixná zjazdová obuv a počas chôdze si systém môže kedykoľvek uvoľniť. Skialpinistické viazanie sa od viazania na zjazdových lyžiach líši hlavne tým, že pätka má možnosť fixácie, ale aj voľného pohybu. Podobne ako na bežkách, pričom viazanie umožňuje niekoľko polôh nastavenia pätky. Tento fakt ocení skialpinista najmä pri rôznych sklonoch svahu. Viazanie s možnosťou fixácie aj voľného pohybu poskytuje športovcovi pri šliapaní do kopca komfort a následný zjazd z kopca si môže vychutnať tak, ako zjazdový lyžiar. Pri výbere viazania je možné siahnuť po klasickom skeletovom viazaní, no tiež po odľahčenom viazaní.

Bezpečnosť a lavínová výbava

Skialpinizmus spočíva v pokojnom stúpaní do kopca a v nespútanej jazde z kopca. Keďže sa jedná o fyzicky pomerne náročný šport, športový výstroj skialpinistu musí byť hlavne bezpečný. Začiatočníci môžu zvoliť aj kompletný skialpset, ktorý obsahuje lyže, lyžiarky a palice. Športovec však musí pozorne sledovať predpoveď počasia – koreláciu sneženia, teplotu vzduchu, silu vetra a tiež stupeň lavínového nebezpečenstva. Informácie o lavínovom nebezpečenstve sa dozvie buď prostredníctvom internetu alebo v strediskách lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Na niektorých svahoch sa však reálny stupeň rizika od všeobecne vyhláseného stupňa môže líšiť, preto žiadnemu skialpinistovi nesmie chýbať lavínová výbava - lavínový batoh s nafukovacími vakmi, sonda, vyhľadávač a lopata.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…