Dobré noviny
Rútime sa do katastrofy, obáva sa čoraz viac ľudí. Psychologička radí, ako bojovať s klimatickou úzkosťou
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Rútime sa do katastrofy, obáva sa čoraz viac ľudí. Psychologička radí, ako bojovať s klimatickou úzkosťou

— Foto: Unsplash/Ivan Aleksic a Unsplash/Chris LeBoutillier

V rozhovore sa dozviete, koľko Slovákov sa pre problémy planéty obáva o budúcnosť a ako bojovať s pocitmi beznádeje, ktoré sa spájajú s klimatickou úzkosťou.

Klimatická úzkosť môže ľudí paralyzovať, môžu sa cítiť zahltene až beznádejne. Mali by sa preto pri riešení otázky zmeny klímy sústrediť iba na pár vecí, ktoré môžu ovplyvniť a nesnažiť sa vyriešiť všetky problémy naraz a sami. V rozhovore to vysvetlila psychologička Patrícia Gajdošociová z iniciatívy Psychológia za klímu.

Niektorých ľudí to môže úplne paralyzovať

Aj na Slovensku sa čoraz viac hovorí o klimatickej zmene a jej dôsledkoch. Ako klimatické zmeny vplývajú na našu psychiku?

Klimatická zmena je hrozba, ktorá so sebou prináša dôsledky, aj v podobe prírodných katastrof a extrémnych javov, s ktorými mnoho ľudí ešte nemá skúsenosť a nevedia sa na ne dopredu pripraviť. Preto sa jej, prirodzene, obávajú. Klimatická kríza má teda za následok nepríjemné a často aj paralyzujúce pocity a emócie, ktoré človek musí spracovať, a to je veľká záťaž na psychiku.

Ovplyvňujú tiež naše správanie a vnímanie budúcnosti?

Hrozba klimatickej zmeny môže niektorých ľudí úplne paralyzovať, takže nie sú schopní konať proenvironmentálne a, naopak, niektorých môže silno motivovať a povzbudiť k akcii. Celkovo ale klimatická kríza súvisí s obavami z budúcnosti, neistotou, pocitmi bezmocnosti, ale aj s pocitom viny.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/psychozaklimu/posts/pfbid02kQJgnWwkgVUwvCX6GzFimzTXdCMpH7TNtiziLVYM4bJDrotRYUGQNutMm3fYa8qol

Hnev, strach, smútok

Čoraz častejšie sa stretávame aj s pojmom klimatická úzkosť. Čo si pod týmto pojmom máme predstaviť a ako často ňou niekto trpí?

Klimatická úzkosť je úzkosť súvisiaca s globálnou klimatickou krízou a hrozbou katastrof v životnom prostredí. Súvisí to stále viac s meniacim sa a neistým prostredím, v ktorom ľudia žijú. Zaujímavé je, že sa vyskytuje aj u ľudí, ktorí osobne nezažili žiadne priame dôsledky klimatickej zmeny, ale stačí, že ich vidia v televízii alebo na internete.

Najnovší výskum Slovenská klíma 2022 ukázal, že dve tretiny dospelých Slovákov pociťujú, že klimatická zmena výrazne ovplyvňuje ich každodenný život a tretina dospelej populácie zo vzorky 1934 Slovákov a Sloveniek prežíva extrémne či silné obavy z klimatickej zmeny.

Ako sa klimatická úzkosť prejavuje?

Časté sú nepríjemné pocity, ako hnev, strach, smútok, ktoré môžu niekedy vyústiť až do problémov so spánkom, do nadmernej plačlivosti alebo tlakov na hrudi. Zaťažujúce sú aj vtieravé myšlienky, ktoré sa týkajú obáv z budúcnosti. Ľudia majú pocit, že ekologické základy existencie sú v procese kolapsu.

Čo máme v tejto situácii robiť

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?